Zalety stosowania lamp UV do sterylizacji wody


Kamień i zanieczyszczenia chemiczne to zaledwie część „nieproszonych gości”, których można znaleźć w wodzie. Występują w niej także niebezpieczne bakterie i wirusy. Uzdatnianie wody przy użyciu lamp UV to prosty i bezpieczny sposób na oczyszczenie jej z zanieczyszczeń biologicznych i usunięcie ryzyka zatrucia. Jak działają lampy UV do sterylizacji wody i jakie są zalety ich stosowania?

Na czym polega sterylizacja wody lampą UV?

W procesie sterylizacji metodą UV woda jest przepuszczana przez komorę, w której znajdują się lampy. Żyjące w wodzie organizmy, czyli bakterie i wirusy, pochłaniają fale ultrafioletowe, a te uszkadzają ich DNA. W ten sposób drobnoustroje nie mogą się rozmnażać i giną.

Metoda ta jest w pełni bezpieczna dla człowieka – mówi przedstawiciel firmy Global Water. – Promieniowanie UV w żaden sposób nie ingeruje w budowę cząsteczkową wody. Oddziałuje jedynie na zawieszone w niej organizmy żywe. Dla ludzkiego ciała metoda ta jest mniej inwazyjna niż oczyszczanie chemiczne.

Nie zmieniają się także smak i zapach wody. Nic dziwnego, że ta metoda jej oczyszczania zaczyna dominować tam, gdzie jakość wody musi być pierwszorzędna.

Gdzie stosuje się oczyszczanie wody lampami UV?

Dzięki temu, że sterylizowanie wody lampami UV jest w pełni bezpieczne, można je stosować w przypadku wód przeznaczonych do: picia, kąpieli, rekreacji i celów leczniczych. Z metody tej korzystają: baseny, ośrodki SPA, hotele i szpitale, a ponadto przedsiębiorstwa wodociągowe. Jest to technika alternatywna wobec chlorowania, które nie jest obojętne dla organizmu człowieka i środowiska. W odróżnieniu od oczyszczania wody chlorem jej uzdatnianie promieniami UV nie zmienia walorów zapachowych ani smakowych, co jest szczególnie istotne w przypadku wody pitnej oraz np. obiektów oferujących luksusowy wypoczynek w basenach.

W warunkach domowych najprostszą metodą oczyszczania jest gotowanie. Rozwiązanie to ma wiele wad, wśród których najważniejsze są: niska wydajność i wysokie koszty energii. Zagotowaną ciecz trzeba też ostudzić, co zabiera czas. Dla osób, które chcą cieszyć się wodą wolną od drobnoustrojów, stworzono lampy UV do filtrów kuchennych. Oczyszczają one wodę, której używamy na co dzień, a przy tym w żaden sposób nie utrudniają korzystania z niej.

Promienniki do domowych filtrów wody działają przez około rok ciągłej pracy. Każdy z nich jest przed wysyłką testowany, a także objęty dwuletnią gwarancją. Do wyboru są żarniki przeznaczone do używania z konkretną lampą, jak również takie, które pasują do wielu ich rodzajów. Ceny niższych modeli są bardzo przystępne i zaczynają się już od niecałych 100 złotych.