Zaczyna się od chrypki…

zapalenie krtani

Zapalenie krtani to choroba, która może doprowadzić nawet do utraty głosu, dlatego nie warto ignorować jej pierwszego objawu, czyli chrypki i trudności w mówieniu. Skąd biorą się kłopoty z krtanią, jakie są postacie tego schorzenia i dlaczego tak ważne jest szybkie podjęcie leczenia?

Zapalenie krtani to choroba, którą mogą wywoływać różne czynniki. Najczęściej powoduje ją nadwyrężanie głosu, które prowadzi do przejściowego podrażnienia i dysfunkcji strun głosowych, dlatego jest to choroba zawodowa nauczycieli, mówców i piosenkarzy. Inne przyczyny to nagłe zmiany temperatury, na przykład szybkie wypicie zimnego napoju, długie używanie głosu na mroźnym powietrzu, alergia, przebywanie w pomieszczeniach, w których jest dużo kurzu, dymu lub drażniących związków chemicznych. Ponadto na wystąpienie zapalenia krtani wpływ może mieć palenie papierosów oraz refluks, czy cofanie się treści z żołądka do przełyku.

 

Objawami zapalenia krtani są charakterystyczna chrypka, zmieniona barwa głosu, trudności w mówieniu, kaszel, drapanie w gardle oraz gorączka.

 

Jakie są postacie schorzenia?

 

Często, gdy choruje krtań, zapalenie obejmuje również gardo i tchawicę. Największa częstotliwość zachorowań przypada na miesiące jesienno-zimowe, zwłaszcza październik i listopad. Zapalenie krtani może mieć przebieg ostry lub przewlekły. W tym pierwszym wypadku na ogół trwa kilka dni i dochodzi w nim do lokalnego uszkodzenia nabłonka krtani. Zmiany te nie są jednak niebezpieczne i goją się, nie pozostawiając po sobie żadnych zmian. Zapalenie przewlekłe charakteryzuje się tym, że w wyniku przedłużającej się infekcji powstawać mogą włókniste zmiany na fałdach głosowych.

 

Zapalenie krtani przebiega w odmienny sposób u dzieci i dorosłych. Spowodowane jest to różnicami anatomicznymi w budowie krtani. U dzieci pod warstwą błony śluzowej znajduje się tkanka łączna, która ma tendencję do obrzękania, co może doprowadzić do trudności w oddychaniu. U dorosłych

nie ma takiego problemu.

 

Jakie są konsekwencje nieleczenia?

 

Zapalenie krtani może doprowadzić do zmian na fałdach głosowych. Jeśli pozostanie nieleczone, pojawiają się zmiany przerostowe, których efektem jest pogrubienie fałdów. Możliwy jest też zanik błony śluzowej krtani. Zdarza się, że schorzenie doprowadza do częściowej lub całkowitej utraty głosu, która może być długotrwała. Dlatego nie wolno ignorować objawów świadczących o tym, że coś niedobrego dzieje się z górnym odcinkiem układu oddechowego.

 

Jak długo trwa zapalenie krtani?

 

Zazwyczaj leczenie zapalenia krtani trwa długo, od 7 do nawet 10 dni. Przez cały ten czas należy jak najmniej używać głosu. Przy zapaleniu krtani korzysta się z leków wykrztuśnych, specyfików ziołowych, takich jak płukanki z szałwii lub rumianku oraz inhalacji. Jeśli za infekcję odpowiadają bakterie, konieczne jest przyjmowanie antybiotyku. By szybciej wyzdrowieć, warto dostarczać organizmowi dużo witamin.