Zabawa na świeżym powietrzu

Zabawa na świeżym powietrzu

Wydawać by się mogło, że w erze wszechobecnej elektroniki – smartfonów, tabletów, laptopów, telewizorów, konsol do gier, dzieci niechętnie wychodzą z domu i spędzają czas na świeżym powietrzu.

Jednak gdy przyjrzymy się najpiękniejszym placom zabaw w mieście zauważymy, że w ciepłe miesiące są one oblegane przez cały dzień. Nowoczesne place zabaw są wyposażone w bezpieczne dla dzieci urządzenia, a także często w nawierzchnię, która amortyzuje ewentualne upadki. Takie miejsca zabaw są bardzo kolorowe i atrakcyjne dla dzieci w różnym wieku. Coraz częściej place zabaw są łączone z siłowniami zewnętrznymi. Dzięki temu rodzice lub opiekunowie też mogą zażyć trochę ruchu, gdy ich pociecha bawi się w pobliżu.

Warto często zabierać dziecko na plac zabaw, bo jest to miejsce, w którym może się dotlenić i wybiegać oraz wykrzyczeć. Zabawa w takim miejscu daje mnóstwo radości, sprzyja zdrowiu, uczy koordynacji ruchowej, rozwija zmysł równowagi. Plac zabaw jest miejscem, w którym dziecko rozwija swoją wyobraźnię, kreatywność i twórcze myślenie. I oczywiście na placu zabaw dziecko nawiązuje nowe znajomości, kształtuje umiejętności społeczne, uczy się dobrego zachowania – uczy się bawić z innymi, nie zabierać zabawek, czekać w kolejce do huśtawki, dowiaduje się, że nie wolno innych popychać, poznaje też różne emocje.

Przed zabraniem dziecka na plac zabaw warto sprawdzić czy plac jest regularnie sprawdzany. Przeglądy placów zabaw gwarantują, że wszystkie urządzenia będą sprawne, bezpieczne, a ewentualne usterki właściwie naprawione. Jeśli nie masz w pobliżu bezpiecznego placu zabaw, to dobrą alternatywą jest stworzenie mini placu zabaw we własnym ogródku. Wiele firm i sklepów z artykułami ogrodowymi proponuje piękne konstrukcje, najczęściej wykonane z drewna, które zachęcają dziecko do zabawy i przebywania na świeżym powietrzu. Mając miejsce i możliwości finansowe, to można też pokusić się o trampolinę czy basen ogrodowy. Jeśli jednak nie masz ogródka czy działki to dowiedz się czy w Twojej okolicy są atrakcyjne miejsca do zabawy. Wizytę na oddalonym od domu placu zabaw można połączyć z wycieczką rowerową albo dłuższym spacerem, co będzie ciekawym urozmaiceniem i sposobem na przyjemne spędzenie czasu z rodziną.