Jak wyposażyć pokój dziecka?

wystrój pokoju dziecka

Najczęściej popełnianym przez rodziców błędem jest dobór koloru ścian w pokoju swojego nowo narodzonego dziecka. Kiedy maluch dorasta, jest to łatwiejsze, można zapytać go o zdanie lub samemu rozpoznać, jakie kolory pociecha preferuje. W przypadku kiedy dziecka nie ma jeszcze na świecie, jest to nie możliwe, dlatego opiekunowie sami dobierają kolor ścian – niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki.

I tutaj pojawia się największy problem, gdyż małe dzieci często nie tolerują intensywnych i nasyconych kolorów, jakim jest róż i błękit. Ze względu na dobre samopoczucie dziecka warto w jego pokoiku użyć barw stonowanych. Najlepiej sprawdza się brzoskwiniowy, écru, lawendowy i łososiowy.

Naturalne produkty

Użyta farba musi koniecznie być naturalna. Wysokiej jakości produkty są wodorozcieńczalne, co świadczy też o ich dużym bezpieczeństwie dla dziecka. Z użytego materiału nie mogą wydobywać się substancje szkodliwe dla zdrowia lub życia naszej pociechy.

Umiarkowany spokój

Użycie stonowanej kolorystyki nie oznacza jednak monotonii. Wręcz przeciwnie. Dziecko, zwłaszcza w pierwszych latach życia, musi być stymulowane do rozwoju, dlatego warto zainwestować w ożywiające pokój dekoracje, naklejki z baśniowymi postaciami czy kolorową fototapetę.

Miejsce zabaw

Najczęstszym miejscem zabaw rosnącego dziecka jest podłoga. Spędza ono na niej najwięcej czasu, poznając swoje zabawki, rozwijając umiejętności, oglądając książeczki itd. Wymusza to na rodzicu konieczność odpowiedniego zabezpieczenia jej. Dobrze, żeby podłoga pokryta była przyjemnym, miękkim i jasnym dywanem – ważnym aspektem będzie tu kolorystyka. Małe dziecko może bać się wyraźnych kształtów i intensywnych kolorów, dlatego lepiej zainwestować w jednolity materiał. Kiedy dziecko dorośnie, lepszym wyjściem będzie wykładzina w kolorowe wzory, tor wyścigowy lub wybieg, która stanie się nową zabawką. Należy zabezpieczyć również wszystkie ostre rogi, kanty i wystające elementy.

Światło

Ważne w pokoju malucha jest oświetlenie. Odpowiednio ustawione, stonowane światło pozwoli dziecku na spokojny sen. Ważne, żeby lampka nie raziła pociechy i nie oślepiała jej. W pokoiku niemowlaka świetnie sprawdzają się kolorowe lampki i świecące girlandy, z których wydobywa się delikatne, umiarkowane światło, kojąco wpływające na malucha.

oświetlenie w pokoju dziecka

jak dbać o zdrowie niemowlaka