Wybieramy miejsce parkingowe dla rowerów

Stojak na rowery można zamontować nie tylko pod sklepem lub szkołą. Równie przydatny będzie w przydomowym ogrodzie.

 

Wiosna, lato i wczesna jesień to najlepszy czasy, by choć częściowo zrezygnować z auta – dla zdrowia, środowiska i portfela. Jednoślad może zastąpić samochód w dojazdach do pracy czy szkoły, na zakupy i podczas weekendowych wycieczek. By jednak korzystanie z niego było w pełni komfortowe, warto wygospodarować odpowiednie miejsce do przechowywania rowerów.

Zwykle tę funkcję pełni garaż. Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Problemy może sprawiać ciągłe otwieranie i zamykanie garażu, a także wyciąganie jednośladów, wymagające przesuwania znajdującego się w pomieszczeniu sprzętu oraz generujące ryzyko zarysowania karoserii auta. To na pewno wystarczające powody do tego, by rowery przechowywać poza garażem – przynajmniej w sezonie.

Stojak na rowery – czemu warto?

Najlepszy sposób na przechowywanie często używanych rowerów to montaż stojaka – takiego, jakie możemy spotkać przed sklepami, szkołami lub urzędami. Zakup takiego dodatku nie jest dużym wydatkiem. Najprostsze, jednostanowiskowe stojaki wedle informacji z eco-market.pl kosztują nieco ponad 70 złotych, zaś 3-stanowiskowe – około 200. Jeśli w twoim domu na rowerach porusza się więcej osób, za 5-stanowiskowy stojak zapłacisz 300-500 złotych.

Montaż jednego z nich to najłatwiejsze rozwiązanie problemów związanych z przechowywaniem często używanych rowerów. Jego montaż nie jest skomplikowany (więcej na ten temat opowiemy za chwilę), a koszt jest, jak widać, niewielki. Są też niezwykle funkcjonalne. Umożliwiają szybkie odstawienie i zabranie jednośladów, a jednocześnie pozwalają na zabezpieczenie ich przed złodziejami za pomocą zwykłego zapięcia.

Rodzaje stojaków rowerowych

Zewnętrzne stojaki rowerowe dzielimy na dwie grupy: typu barierka i szeregowe. Te pierwsze umożliwiają łatwe przypięcie roweru za ramę, co zapewnia lepszą ochronę przed złodziejami. Ich wadą jest jednak fakt, że do jednego stojaka można przypiąć tylko dwa rowery. Jeśli na jednośladzie porusza się więcej domowników, konieczny będzie montaż kilku stojaków – a to znacznie podwyższa koszty całej inwestycji.

Na ogrodzonej i zamkniętej posesji taka ochrona nie jest jednak niezbędna. Lepszym rozwiązaniem będą więc stojaki szeregowe, w których rower zapinany za koło. Jeśli zależy ci na lepszym zabezpieczeniu, możesz ponadto wybrać model z podporą, dzięki której swój jednoślad będziesz mógł przypiąć w dwóch miejscach – za ramę i za koło.

Gdzie ustawić stojak na rowery?

W ogrodzie od ochrony przed kradzieżą dużo ważniejsze jest jednak zabezpieczenie rowerów przed deszczem, którzy przyspiesza korozję stalowych elementów pojazdów i wypłukuje czynnik smarny z łożysk i łańcucha. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór miejsca, w którym zamontujesz stojak na rowery. Najlepiej, jeśli będzie to miejsce zadaszone – na przykład taras lub przestrzeń pod wiatą garażową (o ile ta jest na tyle duża, by pomieścić jednoślady i samochód). Możesz też ustawić małe (kilkanaście m. kw.) zadaszenie, stworzone specjalnie z myślą o stojaku.