Wielofunkcyjny odkurzacz wodny – niezwodny pomocnik w domowych porządkach

wielofunkcyjny odkurzacz

Odkurzanie na sucho, zbieranie rozlanej wody, pranie zabrudzonych dywanów i tapicerki w samochodzie, a do tego odświeżanie powietrza? To wszystko potrafi tylko jedno urządzenie – odkurzacz wodny. Jeżeli szukasz wielofunkcyjnego pomocnika w sprzątaniu, jego zakup będzie strzałem w dziesiątkę.

Na sklepowych półkach można znaleźć mnóstwo różnych odkurzaczy – workowe, bezworkowe, cyklonowe, piorące, wodne. Gdy szukasz takiego modelu, który będzie mógł zapewnić ci skuteczne odkurzanie i dodatkowo będzie również pomagał ci w innych pracach domowych, to właśnie model wodny, czyli z filtrem wodnym i ponadto z funkcją prania będzie przyszłościowym zakupem.

Jak działa odkurzacz wodny?

Odkurzacze wodne, które nazywane są również odkurzaczami z filtrem wodnym, zaliczane są do grupy odkurzaczy bezworkowych. We wnętrzu takiego odkurzacza umieszcza się pojemnik z wodą, która stanowi wtedy medium filtrujące zanieczyszczenia. Dodatkowo urządzenia tego rodzaju mają często specjalne systemy wstępnie zwilżające zabrudzenia, co poprawia ich skuteczność działania. Przefiltrowane przez wodę powietrze dostaje się na koniec do filtra wylotowego – najczęściej jest to wysokosprawny filtr HEPA, który w klasie H13 potrafi zatrzymać do 99,95% cząsteczek, nawet bakterie, wirusy, pierwotniaki czy komórki pleśni.

Gdy sprzątanie zostanie zakończone, wtedy należy opróżnić pojemnik z wodą poprzez wylanie jej do toalety. W przeciwieństwie do odkurzaczy bezworkowych z suchym pojemnikiem, które nazywane są także cyklonowymi, odkurzacze wodne nie powodują ryzyka rozpylenia zanieczyszczeń w powietrzu przy ich wysypywaniu, ponieważ pozostają one zatopione w wodzie. Pojemnik należy opóźniać każdorazowo, następnie wypłukać go i wysuszyć, co jest również pewną niedogodnością, ale za to rekompensują ją efektywność odkurzaczy wodnych i ich dodatkowe funkcje, o których poniżej.

Dodatkowe funkcje odkurzaczy wodnych

Jak zostało już wspomniane na początku, odkurzacze wodne nie tylko potrafią odkurzać na sucho powierzchnie twarde czy dywany, ale także działać na mokro, czyli zbierać rozlaną wodę czy błoto. Poza tym wybrane z nich modele mają dodatkowe funkcje.

Gdy w twoim domu jest wiele dywanów, wykładziny oraz meble tapicerowane, w takim przypadku zakupienie odkurzacza z funkcją prania będzie bardzo dobrym wyborem. Odkurzacze takie potrafią prać tekstylia metodą ekstrakcyjną, która jest bardzo skuteczna nawet w przypadku starszych i mocnych plam i można dzięki niej odświeżyć także cały dywan, wykładzinę czy mebel, aby znów wyglądały one jak nowe. Także odkurzacze wodne ze względu na wykorzystanie wody potrafią nawilżać powietrze, dlatego też po zakończeniu prac jest ono rześkie i świeże – to duży plus dla osób z alergiami, ale i w okresie grzewczym, gdy powietrze jest nadmiernie przesuszone. Jeśli do wody doda się też kilka kropel olejku eterycznego, można wypełnić dom przyjemnym zapachem.

Gdy chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o tym, co potrafią odkurzacze wodne, a także szukasz dla siebie sprawdzonych modeli, sprawdź serwis internetowy Idealny Odkurzacz.