Wielki powrót choroby, czyli krztusiec!

Krztusiec czyli koklusz zazwyczaj kojarzy nam się z czymś, co już minęło i ewentualnie sporadycznie występuje u dzieci. Zazwyczaj motyw tej choroby przewijał się nam w dawnych książkach, szczególnie obyczajowych powieściach angielskich. Tymczasem choroba ta robi się dzisiaj coraz bardziej powszechna, dotykając także i dorosłych.

Krztusiec u dorosłych

Dlaczego ta choroba, związana raczej przecież z wiekiem dziecięcym, występuje coraz to częściej u dorosłych? Przede wszystkim – pojawiła się hipoteza, że odporność, którą zdobyliśmy w trakcie szczepienia powoli wygasa. Ponadto nie należy zapominać, że krztusiec roznosi się drogą kropelkową – jest to bardzo prosta i szybka droga zakażenia. Co więcej – jest to bardzo zakaźna choroba, wystarczy niewiele bakterii, aby zainfekować organizm. Warto jeszcze dodać, że krztusiec na początku wcale nie jest bardzo łatwy do rozpoznania… Ale właśnie – jak wygląda krztusiec u dorosłych? Jakie są jego objawy?

Pierwsza faza – nieżytowa

Na początku warto wspomnieć, że objawy krztuśca różnią się w zależności od tego, którą fazę choroby przechodzimy. Na początku pojawia się złe samopoczucie, katar, kaszel o niewielkim nasileniu oraz czasem niewysoka gorączka. Najczęściej wówczas albo bagatelizujemy sprawę albo po prostu rozpoznawane jest przeziębienie, zapalenie gardła i inne dość popularne dolegliwości. Fata ta trwa od tygodnia do dwóch tygodni.

Druga faza – napadowego kaszlu

Następnie objawy krztuśca się zmieniają. Pojawia się bowiem silny, napadowy kaszel. Może on nawet powodować wymioty. Napadom kaszlu często towarzyszy również obrzęk twarzy i pocenie się. Taki napad bardzo wyczerpuje. Warto tu dodać, że krztusiec u dorosłych nie występuje zazwyczaj świst wdechowy, charakterystyczny w krztuścu dziecięcym.

Trzecia faza – zdrowienia

W końcu po dwóch – trzech miesiącach kaszel ustępuje i przychodzi pora zdrowienia. Kaszel jeszcze utrzymywać się może dość długo. Co więcej towarzyszy mu dość silne osłabienie organizmu.

Objawy krztuśca – cechy charakterystyczne

Co nas zatem może naprowadzić na trop krztuśca? Kiedy koniecznie należy zgłosić się do lekarza? Otóż w pierwszej fazie występuje nieraz dodatkowo charakterystyczne zaczerwienie spojówek. Następną wskazówką jest długotrwały męczący kaszel. Jeśli po jakiejś infekcji ciągle utrzymuje nam się kaszel, nie przechodzi a my czujemy się nie za dobrze, to zdecydowanie warto zgłosić to lekarzowi. Pamiętajmy także o tym, aby zwrócić uwagę, czy nikt w przedszkolu u naszego dziecka, w szkole, w miejscu pracy nie miał ostatnio krztuśca.

Krztusiec leczenie

Jak możemy wyleczyć krztusiec? Otóż jest to choroba bakteryjna, zatem koniecznie jest sięgnięcie po antybiotyki. W leczeniu krztuśca stosuje się także leki łagodzące objawy. Ważny jest bardzo odpoczynek w domu. Nie tylko szybciej wyleczymy chorobę, lecz także nie będziemy rozprzestrzeniać zakażenia. Krztusiec leczenie polega zatem w dużej mierze na łagodzeniu objawów, nie dopuszczeniu do powstania powikłań oraz do rozprzestrzenienia się zakażenia.