Jak walczyć z depresją

nerwica

Według psychologów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartym, najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie, a także chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Dotyka ona z podobną częstotliwością zarówno kobiety, jak i mężczyzn, bez względu na wiek, wykształcenie czy status majątkowy.

Przyczyny choroby

 

Przyczyn depresji, nerwic i wszelkich przewlekłych problemów o podłożu psychicznym, lekarze specjaliści – psychologowie i psychoterapeuci, doszukują się w braku umiejętności rozmawiania o własnych emocjach i problemach. Wiąże się to z kilkoma sprawami. Pacjenci gabinetów psychoterapeutycznych często skarżą się na to, że w dzieciństwie nikt nie nauczył ich rozmawiać o swoich problemach. Wynikający z tego tematu tabu wniosek jest prosty – nie należy mówić o swoich uczuciach, gdyż odbierane jest to za słabość. Z tego względu wiele osób boi się udać na wizytę u psychologa. Nie chcą być posądzeni o chorobę psychiczną lub niestabilność emocjonalną. Reputacja, zwłaszcza w obecnych czasach, jest dla nas bardzo ważna, dlatego często wolimy borykać się ze swoimi problemami emocjonalnymi, zamiast przyznać się do słabości i udać się na wizytę do specjalisty.

Drugim powodem jest ciągłe życie w biegu, nasilający się permanentny stan pośpiechu i nerwowości. Żyjemy w czasach, w których wszystko dzieje się bardzo szybko. Ta prędkość nie pozwala nawet na chwilę słabości. Nakładające się na siebie problemy odsuwane są w nieskończoność, tak samo jak potrzeba chwilowego relaksu i odpoczynku.

Objawy

 

Najczęstszym objawem depresji jest:

* ciągły stan apatii, zmęczenia,

* utrata chęci do życia,

* zaniżona samoocena,

* wolny rytm pracy,

* problemy z koncentracją,

* pesymistyczne podejście do świata,

* problemy z zasypianiem i bezsenność.

Rozwiązanie

 

Objawy depresji i załamania nerwowego nie są chwilowe. Jest to stan ciągły, który nasila się i nie mija. Jeśli zauważysz więc u siebie niepokojące objawy, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty, który za pomocą kilku prostych technik, w łatwy sposób określi źródło twoich problemów, zasugeruje odpowiednie leczenie i pomoże wyjść z kłopotów.

psycholog