W jaki sposób pozbyć się nieprzyjemnego zapachu obuwia?

Przykra woń wydostająca się z butów może być źródłem wielu kompleksów. Odpowiednia pielęgnacja i stosowanie właściwych preparatów mogą zapobiec tego typu problemom. Na samym początku trzeba określić możliwe przyczyny powstawania niepożądanego zjawiska.

Grzybica i źle dobrane obuwie

Nieprzyjemny zapach stóp może wynikać z różnych powodów. Najczęściej winowajcami są źle dobrane buty – wyprodukowane ze sztucznych tworzyw oraz niewłaściwie wentylowane. Pot wsiąkający w syntetyczne materiały jełczeje i psuje się, przez co obuwie zaczyna odpychająco pachnieć. Podobnie stanie się ze skarpetkami. Jeżeli uszyte są ze sztucznych materiałów i są nieprzewiewne, najprawdopodobniej zaczną nabierać przykrego zapachu. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na tworzywa, z których wykonane jest obuwie i bielizna. Ciężkie, grube buty, niedostosowane do warunków atmosferycznych wpływają na nadmierne wydzielanie się potu, który nie ma gdzie wyparować i zaczyna się rozkładać.

Za nieprzyjemny zapach stóp odpowiada również grzybica. Grzyby lubią wilgotne i ciepłe środowisko, dlatego szybko namnażają się na gorącej i przesiąkniętej skórze wewnątrz obuwia. Zarażony naskórek wydziela specyficzny, nieprzyjemny zapach, którego nie można domyć z pomocą wody i mydła.

Jak radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem?

Przed zakupem butów trzeba je skrupulatnie sprawdzić. Ważny jest zarówno materiał, z których zostały wykonane, jak i ich możliwości wentylacyjne. Jeżeli obuwie jest przewiewne, pot będzie mógł szybko wyparować i stopa nie będzie wilgotna. Trzeba dbać o to, by buty nie były przemoczone. Po ich ściągnięciu należy stawiać je w ciepłym i suchym miejscu. Najlepiej posiadać kilka par butów i codziennie zakładać inne. Dzięki temu obuwie zdąży wyschnąć i bakterie oraz grzyby nie będą miały jak się namnożyć. Dobrym sposobem jest także wsypywanie do wnętrza buta sody oczyszczonej, która zabija nieprzyjemne zapachy. Można także włożyć obuwie do folii i zamknąć w zamrażarce na kilka godzin.

Żeby pozbyć się przykrego zapachu stóp trzeba także odpowiednio je pielęgnować i zachowywać higienę. Po codziennej kąpieli naskórek trzeba starannie wysuszyć ręcznikiem. Na basenie lub w publicznych łazienkach należy używać klapek, ponieważ to właśnie w tych miejscach najłatwiej zarazić się grzybicą. W skórę trzeba także wcierać odpowiednie kremy. Seria kosmetyków do stóp Acerin w swojej ofercie posiada szereg preparatów pomagających w walce z nadmierną potliwością stóp i z rozwojem grzybów. Dodatkowo mają one właściwości chłodzące i odświeżające. Takim specyfikiem jest np. Krem przeciwgrzybiczy Fungi Active. 

Specjalna ochrona dla sportowców

Na nadmierną potliwość i grzybicę stóp szczególnie narażone są osoby aktywne fizycznie. Zaleca im się stosowanie odpowiednich, profesjonalnych kosmetyków. Kosmetyki z serii  Acerin mają właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i ściągające, zapewniają długotrwałe uczucie świeżości. Tego typu kosmetyki przeznaczone są nie tylko dla sportowców. Przydadzą się także osobom, które zmuszone są do noszenia nieprzewiewnego, roboczego obuwia.