U dentysty z dzieckiem -kilka praktycznych porad

dziecko u stomatologa

Wizyty u dentysty co do zasady nie kojarzą się nam najprzyjemniej . Prawdziwy problem może pojawić się, gdy u dziecka konieczne jest leczenie zębów. Istnieją jednak sposoby by maluch nie bał się dentysty i dzięki temu chętnie chodził na wizyty – także już jako dorosły.

 

Istotne, aby dbałość o higienę jamy ustnej u dziecka rozpocząć tuż po urodzeniu, od masowania dziąseł, a następnie czyszczenia pierwszych zębów mlecznych. Stopniowo trzeba też wprowadzać szczoteczkę i pastę – oczywiście dostosowaną do wieku dziecka. Bardzo ważne jest wyrabianie od najmłodszych lat nawyku codziennego mycia zębów. Tu liczy się konsekwencja, systematyczność i cierpliwość, konieczne jest też pomaganie, do około 7-8 roku życia, dziecku w prawidłowym myciu zębów.

dziecko u stomatologa

Z pierwszą wizytą w gabinecie stomatologicznym nie można w żadnym razie czekać do momentu aż u dziecka pojawią się pierwsze ubytki. Zalecana jest profilaktyczna wizyta między 2 a 3 rokiem życia. To szansa, aby stopniowo zacząć przyzwyczajać naszą pociechę do gabinetu, personelu i drobnych zabiegów. Przed tzw. wizytą adaptacyjną nie należy mówić dziecku żeby się nie bało, że nie będzie bolało. Maluch z tego komunikatu wychwyci jedynie słowa „strach” i „ból” i automatycznie pojawi się u niego negatywne nastawienie do wizyty.

z dzieckiem u dentystyW dzieciństwie ważne są częste wizyty kontrolne (co 3-4 miesiące) z powodu szybko rozwijającej się próchnicy w zębach mlecznych. A gdy pojawią się „szóstki” pora na lakowanie. Ten zabieg jest niezbędny dla zabezpieczenia pierwszych stałych zębów trzonowych przed próchnicą. Jeśli u dzieci pojawią się ubytki, dentysta na pewno zauważy je w czasie wizyty kontrolnych i podejmie próbę ich leczenia metodami dopasowanymi do wieku małego pacjenta. Niekiedy konieczne może okazać się zastosowanie znieczulenia miejscowego (tzw. komarka) lub sadacji wziewnej.

W wielu gabinetach, aby zachęcić najmłodszych i odwrócić ich uwagę, dentyści stosują rozmaite metody i sztuczki. Można spotkać się z kolorowymi ścinami w gabinetach, kącikami zabaw w poczekalni, aż po fotele dentystyczne w rożnych, przyjaznych dzieciom kształtach. Ciekawym pomysłem jest stosowanie kolorowych wypełnień i pozwalanie dziecku decydować o ich kolorze, co daje im większy komfort psychiczny.

Co ważne, warto dbać o profilaktykę tak, aby wizyty dziecka były tylko przyjemną kontrolą, bez konieczności leczenia. Oprócz wspomnianego już regularnego mycia zębów niezwykle ważna jest odpowiednia dieta, między innymi unikanie słodyczy jako przekąski między posiłkami, duża ilość warzyw i minimalizowanie ilości słodkich napojów. Nie wolno też przyzwyczajać pociech do tzw. leniwego jedzenia (owoce i pieczywo bez skórki), ponieważ twarde posiłki są niezbędne do prawidłowego rozwoju szczęk.

Artykuł przygotowano w oparciu o stronę: lpustomatologia.pl