Slow parenting – nowa moda czy rewolucja w wychowywaniu dzieci?

slow parenting

Życie w rytmie slow staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularne. Dotyczy to również wychowywania dzieci. Czym dokładnie jest slow parenting, jakie wynikają z niego korzyści, a jakie niesie za sobą zagrożenia?

Jak dobrze wychować dziecko?

To pytanie zapewne chociaż raz zadawał sobie każdy rodzic. Co zrobić, by dziecko w przyszłości umiało stawić czoła rzeczywistości, odnosiło sukcesy na polu zawodowym i prywatnym, rozwijało swoje talenty, oddawało się swoim pasjom? Wielu rodziców decyduje się na zapisywanie swoich pociech na przeróżne zajęcia dodatkowe, szczelnie wypełniające wolny czas. Inni stawiają na rozwój swoich dzieci poprzez interaktywne zabawki i programy komputerowe. Czy jednak takie dokładne rozplanowanie czasu młodego człowieka pozwoli mu na odkrycie tego, co naprawdę go interesuje?

Wychowanie dzieci według reguł slow parenting – czyli jak?

1. Znaleźć czas tylko dla ciebie i twojego dziecka – nic nie zbliża tak, jak wspólnie spędzony czas. Możecie razem czytać bajki, rysować, chodzić na spacery czy grać w gry planszowe. Nieistotne, co będziecie robić. Ważne, że razem! Nawet najlepsza zabawka interaktywna nie jest w stanie zastąpić chwil z rodzicem.

2. Ustalić ilość obowiązków – nie pozwól, by twoje dziecko codziennie zasypiało przemęczone z powodu zbyt dużej ilości zajęć dodatkowych i domowych obowiązków! Ustalcie, które obowiązki wykonuje najchętniej.

3. Dać trochę więcej swobody – nikt nie lubi, gdy ogranicza się jego wolność. Pozwól dziecku na samodzielność i ogranicz kontrolę. Chwila samotnej zabawy na pewno mu nie zaszkodzi!

4. Pozwolić dziecku rozwijać się we własnym tempie – kiedy potrzebuje trochę więcej czasu na poradzenie sobie z jakimś zadaniem, nie pospieszaj go ani nie wyręczaj! Jeśli już w dzieciństwie nauczy się samodzielnie podejmować decyzje, nie będzie mieć z tym problemu w przyszłości.

5. Dobrze wybierać zabawki – interaktywne wcale nie oznacza najlepsze! Zwróć uwagę na to, czy dana zabawka nie zahamuje kreatywności twojej pociechy. Spróbujcie razem wykonać jakieś zabawki!

6. Nie pozwolić na spędzanie zbyt dużo czasu przed telewizorem lub komputerem – nic nie zastąpi prawdziwych znajomości i zabaw! Kto z nas nie wspomina, jak w dzieciństwie bawił się z kolegami? Nie odbierajmy tego naszym dzieciom. Gry komputerowe czy czas spędzony na oglądaniu bajek nie mogą równać się z zawieraniem nowych przyjaźni i wspólnymi zabawami.

7. Zgodzić się na nudę – zaplanowanie każdej minuty bywa bardzo męczące! Pozwól swojemu maluchowi na odrobinę nudy i czasu dla siebie. To rozwinie jego kreatywność i nauczy samoorganizacji.

Wychowanie dziecka – decyzja należy do ciebie.

Jak dobrze wychować dziecko? Jedną z możliwych odpowiedzi na to pytanie jest idea slow parenting. Zamiast narzucać dziecku nasz rytm życia i odebrać mu spokojne, szczęśliwe dzieciństwo, może warto jednak zwolnić tempo, spędzić trochę czasu razem, pozwolić dziecku odkryć to, co naprawdę go interesuje?

źródło: http://medelapolska.pl/wychowanie-dziecka-slow-parenting/