Rozwój stomatologii na przestrzeni ostatnich lat

Rozwój stomatologii na przestrzeni ostatnich lat Rozwój stomatologii na przestrzeni ostatnich lat

Wiele starszych osób ma złe wspomnienia z wizytą u dentysty.

Stomatolog nadal kojarzy się nam z bólem, dużym stresem oraz długimi zabiegami. Narzeka się na ogólny czas oczekiwania, delikatność oraz słabe podejście do klienta. Na szczęście branża dostosowuje się do naszych potrzeb. Medycyna rozwija się w zatrważającym tempie…

Kiedyś problemu nie było?

Żyjemy w XXI wieku i jesteśmy przyzwyczajeni do wygody. Dlatego też opowieści z odległych lat do nas nie trafiają. Pierwsi dentyści byli naprawdę skazani na ,,złą sławę”. Zabiegi określano delikatnym sformułowaniem ,,bardzo bolesne”. Ludzie bali się wizyty u specjalisty, ponieważ wiązało się to z cierpieniem, brakiem gwarancji sukcesu oraz długimi godzinami na fotelu. Skala bólu przesunęła się przez te wszystkie lata. Ludzie nie przestali jednak narzekać i obecnie skarżą się chociażby na zbyt słabe znieczulenie. Przy problemach dawnych pacjentów wydaje się to drobnostką.

Zmory każdego pacjenta

Największym ,,zgrzytem zębów” cieszyły się dwa zabiegi: rwanie oraz leczenie kanałowe. Zwłaszcza drugi z nich owiano ,,złą sławą”. Obecne techniki pozwalają na bezproblemowe leczenie. To spory plus oraz udogodnienie, którego nadal nie dostrzegamy.

Faktycznie leczenie kanałowe bywa uciążliwe (ilość wizyt), ale z bólem ma niewiele wspólnego. Gabinet stomatologiczny stał się bardziej przyjazny a powoli do ogólnego użycia wkraczają technologie mikroskopowe. Zapewniają dokładne wypełnienia oraz chirurgiczną precyzję przy nawet najbardziej skomplikowanych przypadkach.

Czy jest się czego bać?

Wiele osób boi się samego sformułowania – dentysta. W porównaniu do lat ubiegłych, ta dziedzina medycyny rozwinęła się jednak w zatrważającym tempie. Świadczone obecnie usługi stawiają na komfort pacjenta oraz małą inwazyjność. Dużym uznaniem cieszą się również zabiegi upiększające. Poprawiamy uśmiech, prostujemy zęby oraz dbamy o nasze zdrowie regularnie (piaskowanie).

I to właśnie owa regularność jest kluczem do ogólnego sukcesu. Jeżeli będziemy kontrolować stan naszego uzębienia na bieżąco, unikniemy długotrwałych procesów leczenia. Niestety, ale często idziemy do dentysty przy wyraźnym bólu. Wtedy jest już zdecydowanie za późno. Nie warto zwlekać i skazywać się na wyższe koszty leczenia.