Psychoterapia rozwiązaniem wielu problemów

leczenie psychoterapeutyczne

Psychoterapia jest zbiorem różnych technik, które poprzez stopniowe wdrażanie w twoje życie przez psychoterapeutę, wspomagają leczenie zaburzeń psychicznych. Pacjenci, którzy korzystają lub korzystali z psychoterapii, chwalą sobie najważniejszą cechę tej metody, czyli indywidualne podejście do człowieka. Ważną kwestią jest dobre dostosowanie metody leczenia do twoich problemów. Z tego względu niesamowicie istotne jest, aby znaleźć psychologa, któremu w pełni zaufasz i z którym będziesz szczery. Metoda ta oparta jest na kontakcie międzyludzkim – pacjenta z psychoterapeutą. Dzięki temu kontaktowi zamierzone efekty uzyskuje się dość szybko.

Poznaj problem

Aby zdiagnozować twój problem i dobrze sobie z nim poradzić, psycholog musi poznać jego podłoże. Zaburzenia psychiczne mogą wynikać z wielu czynników. Mogą one dotyczyć sfery osobistej, np.:
– depresja dwubiegunowa
– depresja poporodowa
– zaburzenia osobowości i nastroju
– zaburzenia snu
– zaburzenia odżywiania
– zaburzenia i stany lękowe, osobowość lękliwa, ataki paniki etc.

Wiele problemów rodzi się także na podłożu rodzinnym, są to np.:

– tiki, jąkanie
– zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia
– problemy z alkoholem w rodzinie
– zdrady
– moczenie dzieci
– zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) i wiele innych.

Także w pracy często spotykamy się z sytuacjami, które wywołują u nas nadmierny stres:

– mobbing
– pracoholizm
– wypalenie zawodowe
– bezrobocie
– zaburzenia w komunikacji
– uzależnienie od alkoholu itd.

Musisz pamiętać, że określenie rodzaju terapii to dość skomplikowana kwestia. O jej wyborze decyduje specjalista! Jednak by lepiej zrozumieć działanie psychoterapii wiedz, że jest to zawiłe zagadnienie. Psychoterapia rozumiana dosłownie, to metoda leczenia zaburzeń nerwicowych – stanów lękowych oraz wszelkich zaburzeń osobowości. Swoje zastosowanie znajduje wszędzie tam, gdzie bezpośrednią przyczyną jest jakiś problem psychologiczny, który można zdiagnozować i opisać medycznie. W ramach psychoterapii wyróżnia się również pomoc psychospołeczną, która rozumiana jest jako „pomaganie”. Jej miejsce jest wszędzie tam, gdzie nie da się konkretnie zdefiniować choroby lub zaburzenia, ale pacjent wymaga pomocy specjalisty.

psycholog