Przewlekła białaczka – jak ją leczyć

Przewlekła białaczka – jak ją leczyć

Przewlekła białaczka dzieli się na dwa rodzaje – limfocytowa oraz szpikowa. Każda z nich ma inny przebieg oraz wymaga innego leczenia. Dowiedz się więcej na ich temat.

 

Przewlekła białaczka szpikowa
Za powstanie przewlekłej białaczki szpikowej odpowiedzialna jest mutacja (w wyniku której powstaje zmodyfikowany chromosom tzw. chromosom Philadelphia). To w nim produkowany jest wadliwy gen, który prowadzi do mnożenia białych krwinek w szpiku kostnym. Od można to zaobserwować podczas morfologii (wzrost poziomu). Objawy przewlekłej białaczki szpikowej nie są charakterystyczne (przez co ciężko od razu ją zdiagnozować) – 3 fazy przewlekłej białaczki szpikowej (przewlekła, akceleracji, blastyczna). Jak wygląda przewlekła białaczka szpikowa leczenie? Wszystko zależy nie tylko od przebiegu, fazy choroby, ale również wieku i ogólnego stanu zdrowia chorego. Dzięki rozwojowi w przypadku tego nowotworu coraz rzadziej wybiera się przeszczepienie szpiku kostnego oraz tzw. klasyczną chemioterapię. Podczas leczenia wykorzystuje się terapię celowaną lekami (inhibitory kinazy tyrozynowej) dzięki temu w większości przypadków uzyskuje się długoterminową „kontrolę nad nowotworem”, czasem nawet udaje się wyleczyć nowotwór układu krwiotwórczego. Wpływ na leczenia ma faza choroby (najgorsze rokowania mają pacjenci w fazie blastycznej – chorobę w tym stadium leczy się podobnie do ostrej białaczki szpikowe). Dowiedz się więcej na temat nowotworów układu krwiotwórczego (przewlekła białaczka szpikowa oraz przewlekła białaczka limfocytowa) na stronie DKMS Naszpikuj się wiedzą https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.


Przewlekła białaczka limfocytowa
W przypadku nowotworu układu krwiotwórczego (przewlekła białaczka limfocytowa) podczas leczenia wykorzystuje się (w zależności od wielu czynników) przeszczepienie szpiku kostnego, leczenie celowe oraz chemoterapię. Jakie są objawy dla tego rodzaju białaczki? Pacjent odczuwa m.in. powiększenie śledziony (ból w tej części ciała), nadmierna potliwość, rozbicie, ogólne osłabienie, spadek masy ciała oraz wydolności fizycznej – objawy nie są charakterystyczne tak jak w przypadku przewlekłej białaczki szpikowej. Podczas badań można zauważyć wysoki poziom limfocytów (małopłytkowość oraz niedokrwistość). Jak wygląda przewlekła białaczka limfocytowa leczenie? Jego celem jest przede wszystkim spowolnienie postępu choroby oraz ochrona przed zakażeniami i powikłaniami. Przewlekła białaczka limfocytowa dzieli się na 3 stopnie (w pierwszej bezobjawowej wymagane są jedynie badania kontrolne, w kolejnej pacjent kwalifikowany jest do leczenia – kontrolowanie choroby, doprowadzenie do jej remisji, w ostatniej fazie głównym zadaniem jest utrzymanie remisji).