Podkład, puder czy korektor w kompakcie?

makijaż

Użycie złego podkładu jest największym błędem w trakcie robienia makijażu. Nie dobranie odpowiedniego koloru, rodzaju i konsystencji pudru do naszej skóry, prawdopodobnie zaskutkuje jego rozpłynięciem się na buzi. Taka baza będzie się też źle rozprowadzała i tworzyła smugi. Po kilku godzinach od nałożenia stworzy brzydkie, ciemne plamy. Sięgając po puder lub podkład, pamiętaj więc o dobraniu go do rodzaju swojej cery.

Cera z problemami

 

Jeśli twoja cera to tzw. cera problematyczna, wybierz podkład w kompakcie, który jest połączeniem pudru i podkładu. Ma on dobre właściwości kryjące, dzięki czemu doskonale maskuje plamy, zaczerwienienia i pękające naczynka. Nie wybieraj kompaktu, jeśli twoja cera jest tłusta – jego konsystencja zapycha pory.

Sucha i wrażliwa skóra

 

Podkład o gęstej, kremowej konsystencji najlepiej sprawdzi się, jeśli twoja skóra jest wrażliwa i ma tendencje do suchości. Gwarantuje on doskonałe nawilżenie, sprawi też, że twarz nie będzie się nadmiernie wysuszać, co doda jej świeżości i rozjaśni ją. Bazy o ciężkiej konsystencji nie nadają się jednak dla kobiet ze skórą dojrzałą i zmarszczkami – krem osadza się w liniach zmarszczek i brzydko podkreśla pory. Do tego typu cery najlepiej zastosować lekkie podkłady w płynie, które nawilżą i rozświetlą twarz, sprawią, że będzie ona gładka i pełna blasku. Jako wykończenie makijażu świetnie sprawdzi się puder transparentny.

Cera tłusta

 

Cera tłusta najlepiej reaguje na podkłady lekkie, o konsystencji półpłynnej, które pozbawione są substancji zawierających tłuszcz. Dla dobrego efektu krycia należy wybierać nie gęste bazy. Co zrobić, jeśli lekki podkład nie zakryje wszystkich niedoskonałości? W takim przypadku dobrym wykończeniem będzie sypki puder. Zapewni efekt zmatowienia i przedłuży trwałość makijażu. Najlepiej sprawdzają się podkłady mineralne, wyprodukowane z naturalnych składników, działają one antybakteryjnie, łagodząco a do tego pielęgnują podrażnioną skórę. Na pojedyncze plamy i przebarwienia nałożyć należy korektor do skóry tłustej. Pamiętaj jednak, aby warstwa nałożonego podkładu i pudru nie była zbyt gruba! Spowoduje to wrażenie ciężkości, twoja twarz będzie wyglądała jak maska, a skóra nie będzie oddychać.

Skóra mieszana

 

Najbardziej problematyczna w doborze kosmetyków jest skóra mieszana. W jej wypadku świetnie sprawdzają się kremy typu BB – łączą one w sobie właściwości kremu do nawilżania twarzy i dobrze kryjącego podkładu. Kupując taką bazę, wybierz tę o lekkiej konsystencji, bez zawartości substancji tłuszczowych.