Plastyka uszu, czyli usuwanie kompleksów z chirurgiczną precyzją

Defekty urody związane z nieestetycznym kształtem lub wielkością uszu, zazwyczaj towarzyszą od urodzenia i są powodem wielu nieprzyjemnych sytuacji w dzieciństwie, a także problemów z kontaktami towarzyskimi w dorosłości. Dlatego operacja plastyczna to marzenie wielu osób, które mają kompleksy związane z uszami. Ingerencja chirurgiczna w tym przypadku jest wybawieniem – pozwala uzyskać pożądany kształt, wielkość i przyleganie uszu. Choć jest to zabieg dość kosztowny, warto go rozważyć, ponieważ gwarantuje uzyskanie wymarzonych efektów, którymi można cieszyć się do końca życia.

Chirurgiczna korekta uszu – najlepszy lek na kompleksy

Plastyka uszu to przede wszystkim zabieg wykonywany ze względów estetycznych. Zaburzenia proporcji uszu zazwyczaj nie powodują zaburzeń zdrowotnych, mogą jedynie negatywnie wpływać na psychikę i poczucie własnej wartości. A skoro zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak fizyczne, dlatego korekcja uszu, uznawana jest za bardzo pomocny zabieg medycyny estetycznej. Nawet niewielka zmiana w wyglądzie, jaką jest korekta lekko odstających uszu, może zwiększyć pewność siebie, wpłynąć na zadowolenie z własnego wyglądu i poprawić relacje międzyludzkie. Pacjenci Kliniki Miracki w Warszawie, którzy zdecydowali się na plastykę uszu, często zauważają u siebie wyraźną poprawę samopoczucia, ponieważ pozbyli się krytycznego nastawienia do własnego wyglądu, które towarzyszyło im od czasów szkolnych.

Dla kogo operacja plastyczna uszu?

Do tej pory na chirurgiczną korektę decydowały się głównie osoby mające odstające uszy. Dziś zabieg ten ma o wiele większy wachlarz możliwości. Można dzięki niemu poprawić drobne anomalie kształtu ucha, ale też poważne deformacje małżowiny usznej, które niektóre osoby mają od urodzenia.

Wskazania do zabiegu:

  • odstające uszy,
  • zawinięte małżowiny uszne,
  • asymetria uszu,
  • zbyt duże płatki uszne,
  • uszkodzenia małżowiny, np. na skutek wypadku,
  • naderwanie płatków usznych przez kolczyk,
  • wada wrodzona, która objawia się częściowym (mikrocja) lub całkowitym brakiem małżowiny usznej (anocja).

Plastyka uszu – przebieg zabiegu

Podczas wstępnej konsultacji chirurg plastyk wnikliwie ocenia budowę anatomiczną zdeformowanego ucha i dobiera najbardziej odpowiednią metodę korekcji ucha. Zabieg najczęściej wykonywany jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, ale niektóre przypadki wymagają użycia narkozy (dzieci i dorośli, u których przeprowadzana jest rozległa rekonstrukcja ucha). Przebieg zabiegu zależy od rodzaju wykonywanej plastyki ucha.

Najbardziej popularna operacja, czyli korekta odstających uszu, polega na nacięciu skóry na tylnej części uszu, a następnie wymodelowaniu małżowiny lub usunięciu jej fragmentu. W tym przypadku konieczne jest założenie szwów wewnętrznych (stabilizujących) oraz zewnętrznych (zamykających rozcięcie na skórze). Nieco inną specyfikę ma zabieg rekonstrukcji małżowiny usznej. Jest to procedura bardziej skomplikowany i wymagająca wykonania dwóch operacji w kilkumiesięcznych odstępach. Pierwsza z nich to pobranie fragmentu tkanki z innej części ciała i przeszczepienie jej w miejsce ubytku małżowiny. Drugi zabieg, wykonywany po całkowitym zagojeniu się ran i przyjęciu się transplantacji, to oddzielenie małżowiny usznej od czaszki.

Pacjent zazwyczaj wraca do domu w dniu zabiegu, ale ponieważ jest to zabieg chirurgiczny, wymagane jest po nim odbycie rekonwalescencji. Przez 7-14 dni trzeba wyłączyć się z życia zawodowego i unikać aktywności fizyczne, by nie naruszyć starannego “dzieła” stworzonego przez chirurga plastyka. Właściwie odbyty okres rekonwalescencji sprzyja gojeniu się ran i zapobiega zakażeniom.

Więcej o zabiegach plastyki uszu przeczytasz na stronie: https://klinikamiracki.pl/chirurgia-plastyczna/plastyka-uszu/