Pies – najlepszy przyjaciel dziecka, największy obowiązek dla rodzica

szczeniak

Wiele dzieci marzy o tym, aby mieszkać w domu z czworonogiem. Niektóre rasy psów są szczególnie polecane dla potomstwa, ze względu na swoją łagodność i przyjazność. Weterynarze odradzają jednak hodowanie niektórych ras zwierząt, gdyż zwykle są to psy niebezpieczne i agresywne, których wychowanie zajmuje dużo czasu, wymaga nakładu kosztów i sprawia wiele problemów. Warto o tym pamiętać kupując psa. Kiedy jednak zdecydujemy się na wybór zwierzaka, warto zapoznać się ze wskazówkami, dotyczącymi wychowania szczenięcia.

Kiedy zacząć tresowanie?

Dzięki dużej elastyczności układu nerwowego szczeniąt łatwiej jest je wyszkolić, niż dorosłe psy. Okres, kiedy psiak uczy się najwięcej, to 6-8 miesiąc jego życia. Wtedy bowiem najbardziej kształtuje się jego mózg, a zdobyte w tej fazie rozwoju doświadczenia będą rzutowały na przyszłe zachowania malucha. Warto więc właśnie w tym okresie, poświęcić psu więcej uwagi.

Nauka powinna zacząć się od momentu, kiedy pies pojawi się w naszym domu. Jasne reguły muszą być przestrzegane od samego początku. Obowiązują one wszystkich domowników. Największym bowiem problemem, który uniemożliwia wychowanie czworonoga, jest wydawanie mu sprzecznych komunikatów i wykluczających się komend. Jeśli jednego dnia pozwolimy szczeniakowi wejść na łóżko, nie zrozumie on, dlaczego drugiego dnia będzie to zakazywane. Co więcej, wzbudzi to w nim dezorientację, frustrację i stres. Taka niekonsekwencja nie nauczy go niczego, na wszelki wypadek pies spróbuje bowiem ponownie. Jeśli zwierzak będzie znał zasady panujące w domu, będzie czuł się w nim bezpiecznie.

Zaufanie

Podstawą dobrych relacji ze zwierzęciem jest zaufanie. Jego budowaniu sprzyja wyznaczanie jasnych granic. Jeśli piesek będzie wiedział, czego może spodziewać się po swoim właścicielu, wzbudzi to w nim poczucie spokoju i łatwiej będzie nam nauczyć go wykonywać nasze komendy i polecenia. W trakcie szkolenia psa musisz postawić na cierpliwość, łagodność, opanowanie, ale i stanowczość. Nie jest to proces chwilowy, może zająć nawet kilka miesięcy, dlatego nie podejmuj się treningu psa, jeśli puszczają ci nerwy i po chwili zniechęcasz się do podjętego zadania.