Od czego zależy przejrzystość okien?

Okna myjemy przynajmniej dwa razy w roku i poświęcamy na tę czynność znacznie więcej czasu niż na inne, które zapewniają nam porządek w mieszkaniu. Wycieranie, wyciskanie, polerowanie i tak co najmniej kilka razy, aby pozbyć się nieestetycznych smug. To przez nie świat za oknem nie wygląda tak pięknie, jak w rzeczywistości. Pomimo dużego nakładu pracy nie chcemy pokazywać naszym gościom okiem, zasłaniamy rolety lub żaluzje. Osiągnięcie idealnej przejrzystości okien stanowi z całą pewnością duże wyzwanie.

 

Dom w dużym mieście – okna w „czarnym” kolorze

 

To, jak widzimy świat po przebudzeniu, zależy od okien, jakie mamy w salonie czy innym pomieszczeniu w domu. Wyglądamy i pomimo słońca nie jesteśmy szczęśliwi. Mieszkając przy ulicy o wzmożonym ruchu, okna brudzą się szybciej, a więc ich mycie powinno być czynnością, która nie jest wykonywana sezonowo. Osadzające się zanieczyszczenia ze spalin, często sadza i inne malujące brud na szybach substancje skutecznie odbierają nam dobry humor. Szyby okien po pewnym czasie są szare, brak im blasku, nie lśnią i nie błyszczą.

 

Środki czystości, które okna lubią

 

To, czy okno będzie po umyciu czyste i tym samym przejrzyste, zależy od zastosowanych środków czystości. Pomimo wielu prób nie zawsze udaje się osiągnąć pożądany efekt. Po przetarciu ściereczką na szybach pozostają smugi, jak też trudne w usunięciu zabrudzenia. Przyczyną może być środek czyszczący, który zbyt bardzo się pieni, warto  dodać go następnym razem nieco mniej. Ponadto, konieczne jest dokładne osuszenie okien z wody i piany, aby spływając po szybkie, nie pozostawiała smug. Aby jednak było to skuteczne, trzeba dobrze odcisnąć ściereczkę i mocno polerować szybę, a to wymaga siły i cierpliwości.

 

Na wszystko jest sposób

 

Okazuje się, że przejrzystość okien zależy od dwóch czynników – częstotliwości mycia, ale dużo bardziej od techniki, a w szczególności osuszania szyb z wody i piany. Na rynku pojawił się odkurzacz do okien, czyli poręczne urządzenie, które okna „odkurza”, a dokładnie osusza je z wody i piany. Wyposażony został w dysze do odsysania i gumową ssawkę, która „połyka” wodę z pianą, jaka pozostała na szybie po pierwszym etapie ich mycia.

 

Przejrzystość okien ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Powinny błyszczeń, lśnić i nawet w słońcu nie mieć widocznych smug. Regularne czyszczenie, dobre osuszanie, do którego nie musimy wykorzystywać dobrze wyciśniętej ściereczki, a odkurzacz do okien i właściwy środek czystości pozwalają utrzymać okna lśniące i czyste przez dłuższy czas.