Nowoczesne trendy w budownictwie mieszkaniowym

Nowoczesne trendy w budownictwie mieszkaniowym


Branża budowlana stawia coraz to większe wymagania przed architektami. Dążenie do przyspieszenia realizacji inwestycji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości materiałów i zastosowaniu ekologicznych oraz energooszczędnych technologii zmusza projektantów budynków mieszkaniowych do poszukiwania nowych rozwiązań. Szczególnie popularne są dzisiaj materiały prefabrykowane, np. płyty warstwowe.

 

Prefabrykaty rządzą

Z technologii prefabrykowanych garściami czerpie przede wszystkim budownictwo przemysłowe, gdzie szczególnie liczy się czas i łatwość budowy, co pozwala na obniżenie kosztów i skrócenie czasu realizacji inwestycji. Jak się jednak okazuje, tego typu technologie zaczynają również odgrywać istotną rolę w budownictwie mieszkaniowym. Po prefabrykaty chętnie sięgają deweloperzy, którym zależy na czasie, ale też prywatni inwestorzy, którzy poszukują wygodnych rozwiązań. Obecnie niemal wszystkie materiały na budowę mogą być prefabrykowane, powstają nawet całe gotowe budynki w tej technologii. W ten trend wpisują się płyty warstwowe. Chociaż do tej pory z płyt prefabrykowanych obecnie tego typu systemy lekkiej zabudowy z prefabrykatów są coraz chętniej wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym, gdzie tego typu materiały znajdują szerokie zastosowanie. Płyty warstwowe z rdzeniem z pianki typu PIR lub PUR sprawdzają się w charakterze gotowych rozwiązań do konstrukcji ścian działowych, jak i zewnętrznych, a także dachów, zarówno płaskich, jak i skośnych.

Fokus na energooszczędność

W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym ogromny nacisk kładzie się na energooszczędność. Podyktowane jest to zarówno przepisami prawa, jak i praktycznym podejściem mającym na celu zmniejszenie rachunków za energię. – mówi pracownik firmy Gór-Stal Sp. z. o. o., która produkuje płyty warstwowe. – W tym celu wykorzystuje się różne rozwiązania, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, ale też energooszczędne technologie budowlane. Istotną rolę odgrywają tu w szczególności materiały izolacyjne, których zadaniem jest zapobieganie stratom ciepła. Dlatego też coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnych materiałów, np. styropianu, na rzecz nowoczesnych rozwiązań, takich jak płyty warstwowe, które są chętnie stosowane zamiast ściany murowanej czy betonowej i tradycyjnego docieplenia. Nowoczesne materiały, takie jak płyty warstwowe, charakteryzują się również dobrą odpornością na warunki atmosferyczne i wysokie temperatury. Wszystko to sprawia, że dzisiaj budynki mieszkaniowe, biurowe i przemysłowe mogą powstawać szybciej i być bardziej funkcjonalne.