Niezbędnik każdego posiadacza psów. Kiedy strzyc czworonoga?


Wokół strzyżenia psów narosło wiele mitów, które oczywiście bardziej szkodzą niż pomagają. Niektóre rasy po prostu muszą być strzyżone częściej, a inne rzadziej – to kwestia ich budowy i posiadanej sierści. Jak jednak odpowiednio zadbać o pupila? Strzyc go zimą, czy lepiej nie? Koniecznie sprawdź jak postępować ze swoim psem.

Psi fryzjer to gwarancja zdrowia psa

Przede wszystko trzeba powiedzieć wprost – profesjonalni fryzjerzy dla psów doskonale znają się na budowie zwierzęcia, specyficznych potrzebach szczególnych ras, ich pielęgnacji i niekonwencjonalnych zachowaniach. W większych miastach, takich jak Warszawa, możesz być pewny, że oddajesz swojego pupila w ręce wykwalifikowanego specjalisty, który zadba o zwierze i doradzi Ci, jak postępować z nim poza salonem. Najważniejsze jednak, że będzie doskonale wiedział jaką fryzurę dobrać dla danego psa. To nie tylko kwestia estetyki.

Psy trzeba odpowiednio przygotować zarówno na zimę, jak i na lato. Nie jest to jednak tak proste jak byśmy chcieli. „Na zimę zapuszczamy sierść, latem ją ścinamy” – to bardzo szkodliwy i popularny mit. Niektóre rasy, zwłaszcza te z gęstą sierścią, wymagają specjalnego przygotowania na miesiące zimowe. Trzeba je odpowiednio wyczesywać, aby na sierści nie robiły się bolesne kołtuny. Cześć właścicieli traktuje je jako świetną izolację, która ogrzeje psa. Nic bardziej mylnego. Kołtuny zaburzają naturalna cyrkulację, przez co sama skóra psa się zaparza, powodując wiele problemów skórnych.

Dodatkowo, przez tak grubą pokrywę zimowego filcu, przemoknięty po spacerze pies będzie podatny na przeziębienia. Dzieje się tak dlatego, że kołtuny z futra nasiąkają wodą jak gąbka, uniemożliwiając psu ogrzanie się, nawet jeśli czworonóg zagrzebie się w w swoim ciepłym kojcu.

A strzyżenie psów na lato?

Bardzo gęsta sierść u niektórych ras spełnia swoją rolę nawet latem. Tak jest w przypadku berneńczyka, ale też innych ras o podobnej budowie włosa. Pozornie może się wydawać, że upały dla takich psów stanowią istną katorgę. Niekoniecznie – natura zadbała o to, aby ich specyficzna okrywa chroniła ich wrażliwa skórę przed przegrzaniem. Działa to tak, że podszerstek, czyli nieco krótsze i delikatniejsze (określane też jako bardziej wełniste) włosy stanowią barierę bliżej skóry, zaś włosy dłuższe i zdecydowanie mocniejsze pełnią rolę okrywy. Taka budowa zapewnia psu odpowiednią wentylację latem. Pod żadnym pozorem nie wolno psa tego pozbawiać.

Jednak trzeba zadbać o jej pielęgnacje, ponieważ w powyższym przypadku kołtuny są szczególnie uciążliwe dla pupila. Psi fryzjer jednak doradzi Ci, jak zadbać o sierść, jak ją pielęgnować i przede wszystkim – nieco ją przytnie, aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort psa.