Napędy do bram przemysłowych

napędy do bram


Wybór napędów do bram przemysłowych różni się nieco od sytuacji, kiedy decydujemy się na to, by montować zwykłą bramę garażową. Kwestią najważniejszą jest obciążenie. W bramach przemysłowych należy bowiem montować takie napędy, które są odporne na duże masy, a do tego siłowniki te powinny wykonywać dużą liczbę cykli w ciągu dnia..

Czym się kierować przy wyborze napędu do bramy przemysłowej?

Jeśli chodzi o napędy do bram przemysłowych to należy mieć świadomość, że taka brama powinna zostać dobrana wprost pod wymagania konkretnego przedsiębiorstwa.
Dlatego inne poleca się do hali produkcyjnych, a jeszcze inne do mniejszych magazynów. Aczkolwiek, ich ogólne parametry są całkiem podobne. Ważne jest to, by pamiętać, iż bramy przemysłowe powinny w standardowej konstrukcji posiadać również specjalne rampy do ładowania, bądź dodatkowe uszczelki zapewniające izolację termiczną i wygłuszające hałas. Dzięki temu, bramy te nie tylko będą pełniły rolę wyciszaczy, ale również idealnie sprawdzą się praktycznie, a i poprawią komfort pracowników. Dodatkowo, napęd do bramy przemysłowej powinien być dobrany jeszcze staranniej, kiedy pełni ona na przykład funkcję drzwi antywłamaniowych, czy przeciwpożarowych.

W budownictwie fabrycznym najbardziej sprawdzają się bramy rolowane i bramy szybkobieżne, dla których też dobiera się odpowiednią automatykę. Takie napędy do bram sprawdzają się w każdych warunkach. Bramy te są maksymalnie funkcjonalne, biorąc pod uwagę aspekty wypisane powyżej. Na dodatek, każda taka brama jest również estetyczna,
o co dbają producenci. Teraz w publicznych obiektach przemysłowych także na to zwraca się uwagę.

Ergonomiczne bramy przemysłowe rolowane zajmują mało miejsca, co sprawdza się na halach na których jeżdżą wózki widłowe, dźwigi, czy inne urządzenia, potrzebujące przestrzeni pod stropem. Zwarta budowa bram rolowanych sprawia, że można je zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu, że bramy te nawijają się na specjalnie zaprojektowany wał, nie zajmują miejsca zarówno przed wjazdem, jak i we wnętrzu hali.
W ich pobliżu mogą więc bez przeszkód pracować takie maszyny jak suwnice lub podnośniki.

Również bardzo popularne są bramy przemysłowe segmentowe. One też pozwalają zoptymalizować przestrzeń w każdym budynku. W bramach tych znajdują się między innymi takie dodatkowe elementy jak: drzwi serwisowe, drzwi boczne, okna oświetlające wnętrze garażu, przeszklone sekcje, czy specjalne rozwiązania dla wentylacji. Im więcej zaś takich funkcji, tym ostrożniej należy dobierać napędy do bram właśnie pod ten typ segmentowego przejazdu.

Zastosowanie napędów przemysłowych

Kiedy wobec tego przedsiębiorca wybierze bramę przemysłową to nie pozostaje mu nic innego, jak tylko uzgodnić z monterami, jaka automatyka ma znaleźć się w takiej bramie. Kluczowe okazują się elementy wskazane we wstępie artykułu, jak i inne, dodatkowe opcje, wynikające wprost z tego, jaką bramę się wybierze. Głównie należy zaś mieć na uwadze to, że niezależnie od faktu, czy chodzi o bramy rolowane, segmentowe, czy o specjalne systemy parkingowe, muszą być one sprawne każdego dnia. Muszą zapewniać bezpieczeństwo
i komfort wszystkim użytkownikom.

Siłowniki do bram przemysłowych przystosowane są do różnych rozmiarów oraz do częstotliwości korzystania z konkretnych bram. Montowane są one bezpośrednio na wale bramy, co sprawia, że dostosowane są nawet do najbardziej intensywnej pracy, w wyjątkowo uciążliwych warunkach. Siłowniki te są ekonomiczne, a na dodatek spełniają niezbędne wymagania związane z bramami napędzanymi elektrycznie.

Najczęstsze udogodnienia związane ze stosowaniem automatyki w bramach przemysłowych to:

– awaryjne ręczne otwieranie bramy za pomocą korby lub łańcucha kiedy nie ma zasilania

– możliwość zamontowania specjalnego akumulatora dającego zasilanie w awaryjnych sytuacjach

– automatyczne zamykanie bramy, które nie powoduje nadmiernego zużycia prądu

– kontrola ustawień bramy

– kontrola urządzeń pomocniczych

– funkcja przeciążeniowa przy napotkaniu na przeszkodę, powodująca, że napęd zatrzyma się i zmieni kierunek ruchu

– funkcja samokontroli siłownika dzięki zastosowaniu fotokomórek

– bezpieczeństwo pracowników i innych osób znajdujących się na terenie zakładu przemysłowego

– możliwość sterowania radiowego za pomocą pilota, dźwigni lub pętli indukcyjnej

– licznik cykli otwarć bramy.

Można również u producentów zdecydować się na wiele dodatkowych opcji. Dzięki doborowi właściwego napędu brama spełnia swoje zadania, zapewnia komfort i bezpieczeństwo.
Jej funkcjonalność jest nie do podważenia. Dlatego bardzo ważne jest to, by przedsiębiorcy wybierali jedynie te napędy, które pochodzą od sprawdzonych producentów, wprost pod przeznaczenie, jakie jest przewidziane dla konkretnej bramy w wybranym obiekcie przemysłowym. Na dodatek, istotne jest to, żeby w obiektach większych, o większych wymaganiach decydować się na montowanie bram nowoczesnych, z nowoczesną automatyką. Warto wobec tego prześledzić bieżącą ofertę bram przemysłowych.