Najważniejsze informacje dotyczące rozwodu

Rozwód jest z pewnością jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu każdego dorosłego człowieka. Nawet jeżeli w ostateczności prowadzi do czegoś pozytywnego, pozwala na nowo ułożyć sobie życie z kimś innym, przebrnięcie przez batalię sądową bywa naprawdę trudne. Czasem rozwód bywa tylko formalnością, czasem trwa nawet przez rok czy dwa, odbywają się kolejne rozprawy, na których ustalane są kwestie dotyczące podziału majątku czy opieki nad dziećmi. Jaki jest pierwszy krok w przypadku sprawy rozwodowej? Jakie dokumenty trzeba przygotować i gdzie je złożyć? Wreszcie, czy potrzebny jest nam adwokat? Poniżej wszystkie najważniejsze informacje.

 

Kiedy sąd może orzec rozwód

Aby sąd orzekł rozwód, musi dojść do trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Rozkład ten określa się jako zerwanie więzi pomiędzy małżonkami – sąd pod uwagę bierze więź duchową, gospodarczą oraz seksualną. W praktyce oznacza to, ze strony lub jedna ze stron już się nie kochają, nie ma pomiędzy nimi wspólnego gospodarowania pieniędzmi, brak też kontaktów seksualnych od dłuższego czasu. To naprawdę ważne aspekty i trzeba o tym pamiętać. Czasami sąd może orzec rozwód przy zachowaniu więzi gospodarczej, jednak mowa tutaj o wyjątkowych sytuacjach.

Który sąd orzeka rozwód

Rozwód orzeka zawsze sąd okręgowy, a zatem odpowiednie dokumenty trzeba złożyć właśnie tam. Dokument ten to pozew rozwodowy, który można sporządzić samodzielnie przy pomocy i wsparciu adwokata. Należy złożyć go właśnie w sądzie okręgowy, odpowiednim dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków (jeżeli natomiast małżonkowie nie mieszkają razem – do sądu odpowiedniego dla któregoś ze współmałżonka). Pozew rozwodowy należy przygotować w trzech egzemplarzach, dwa składa się do sądu, ostatni natomiast zachowuje się przy sobie. Podczas składania pozwu należy uiścić opłatę w wysokości 600 zł.

Adwokat rozwód Łódź – pierwsza sprawa rozwodowa

Absolutnie nigdy nie należy oczekiwać, że sąd orzeknie rozwód już na pierwszej rozprawie. Zawsze sąd bowiem przesłuchuje świadków oraz strony, zapoznaje się ze zgromadzonymi dowodami, co jest szczególnie ważne wtedy, gdy obydwie strony nie potrafią się porozumieć na przykład co do polubownego rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie. Pierwsza rozprawa to zatem rozprawa mająca charakter głównie zapoznawczy, chociaż oczywiście już na niej sąd może też wysłuchać świadków.

Adwokat sprawy rozwodowe Łódź – dlaczego cenne jest wsparcie profesjonalisty

Sprawy rozwodowe to z pewnością sprawy, podczas których bardzo często pierze się rodzinne brudy. To właśnie podczas tych rozpraw jest tak wiele emocji, często na jaw wychodzą różne rodzinne tajemnice, zdrady skrywane przez lata. Niekiedy trwa walka zarówno o majątek, o opiekę nad dziećmi, czy wreszcie o ustalenie winy, co ma duże znaczenie na przykład podczas ubiegania się o alimenty od byłego współmałżonka. Aby lepiej poradzić sobie z tymi wszystkimi emocjami oraz formalnościami, naprawdę bardzo zasadne jest wynajęcie pełnomocnika. Na stronie http://www.skuteczny-adwokat.com/sprawy-rozwodowe/ znajdziecie ranking adwokatów specjalizujących się właśnie w sprawach rozwodowych. Adwokat podczas spraw rozwodowych to nieoceniona pomoc, dzięki której przez cały proces można przejść z mniejszymi stratami emocjonalnymi.