Nadmierna potliwość. Jak jej zaradzić?

Nadmiernie się pocisz? To wstydliwy problem, który często lekceważymy – nadmierna potliwość może być bowiem wynikiem poważnej choroby, a nie tylko upałów. Zanim więc sięgniesz na preparaty na nadpotliwość, które dostępne są w każdej aptece, porozmawiaj z lekarzem i przebadaj się. W artykule przedstawimy sposoby na walkę z potem i potencjalne przyczyny tego problemu.

Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia?

Pot to zwyczajowa reakcja na przegrzanie organizmu. Pocimy się podczas upałów, w czasie gorączki, podczas wysiłku fizycznego, dojrzewania i menopauzy. Jednak pot może również świadczyć o poważnych chorobach, takich jak nadczynność tarczycy, nowotwory układu chłonnego (białaczka, ziarnica, chłoniaki), cukrzycy czy gruźlicy. Może wskazywać również na niewydolność niektórych organów – np. nerek lub wątroby. Szczególnie, jeśli towarzyszą mu inne objawy, np. dziwny zapach czy gwałtowne chudniecie, niezwiązane ze zmianą nawyków żywieniowych.

Otyłość – częsta przyczyna nadmiernego pocenia

U osób z nadwagą, a już szczególnie tych otyłych, każdy ruch wymaga wysiłku. Dzięki temu organizm przegrzewa się i poci. I to na dużo większą skalę niż u osób o normalnej wadze. Warto wtedy, zanim sięgniemy po leki na potliwość, uporać się z nadmiarem kilogramów – dla własnego zdrowia, a nie tylko pozbycia się przykrego zapachu czy wstydliwych mokrych plam na ubraniach.

Stres – pocenie się jest normalną reakcją organizmu

Nadmierne pocenie może być wynikiem stresu. Jeśli masz z tym problem w określonych sytuacjach, np. w pracy, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, randki czy wystąpienia publicznego, warto sięgać np. po specjalne dezodoranty, które zmniejszą wydzielanie potu. Jeśli jednak w wyniku silnego stresu pocisz się codziennie w pracy, warto przemyśleć zmianę firmy lub stanowiska.

Co wpływa na zwiększenie pocenia?

W profilaktyce nadpotliwości najważniejsza jest dokładna higiena osobista. Wydzielanie potu zmniejsza depilacja pach, używanie odpowiednich kosmetyków, najlepiej tych aptecznych, unikanie sztucznych tkanin (które nie pozwalają oddychać skórze) czy przebywanie na zewnątrz w godzinach największych upałów.

Preparaty przeciw potliwości

Nadmierna potliwość to kłopot wielu osób, który negatywnie wpływa na naszą codzienność. W aptekach znajdziemy szereg produktów, które pozwalają na ograniczenie pocenia. Są to różnego rodzaju zasypki (np. do butów), pudry, specjalistyczne antyperspiranty, płyny i kremy do stosowania na skórę oraz tabletki. Warto sięgać po te, które są dla nas najwygodniejsze i sprawdzić ich działanie na własnej skórze. W większości przypadków pozwalają skutecznie rozwiązać problem z nadmiernym poceniem.

Sprawdzone preparaty na nadpotliwość znajdziesz tutaj -> http://www.e-zikoapteka.pl/nadmierna-potliwosc.html