Lubisz używać kolorowych lakierów? Częste malowanie może mieć wpływ na stan Twoich paznokci. Dowiedz się, jak o nie zadbać


Podążasz za trendami w stylizacji paznokci, dlatego często używasz kolorowych lakierów? Czy masz świadomość, że systematyczne malowanie wpływa niekorzystnie na stan paznokci? Poznaj sposoby, dzięki którym przywrócisz im zdrowie i ładny wygląd.

 

Wpływ na kondycję paznokci ma nie tyle samo stosowanie lakierów, ale przede wszystkim częste stosowanie zmywacza. Sprawą oczywistą jest, że codzienna zmiana kolorów płytki wymusza konieczność usunięcia poprzedniej warstwy lakieru. Szczególnie szkodliwe są zmywacze zawierające aceton – substancję, która usuwa lakier, ale niszczy też paznokcie, przyczynia się bowiem do rozpuszczania tłuszczów naturalnie występujących na płytce.

Jak zadbać o często malowane paznokcie?

Jeżeli chcesz, by paznokcie były ładne i zdrowe, należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Warto działać na kilku płaszczyznach jednocześnie, co pozwoli osiągnąć najlepsze rezultaty.

1. Stosuj odżywki do paznokci

W pielęgnacji płytki świetnie sprawdzają się odżywki do paznokci. Warto wybrać preparat odpowiedni do rodzaju problemu. W asortymencie producentów kosmetyków znajdziesz m.in. takie odżywki do paznokci, jak:

  • regenerujące – są wzbogacone w składniki nawilżające, wspomagają odrastanie zdrowych paznokci. Najczęściej dostępne są w formie lakierów, które warto nakładać jako wykończenie manicure;
  • wzmacniające – idealnie sprawdzają się w przypadku kruchych i łamliwych paznokci. Zawierają składniki, które „wbudowują się” w płytkę, przyczyniając się do zwiększenia wytrzymałości i odporności na uszkodzenia. Tego typu odżywki do paznokci można stosować jako bazę pod lakier.

Odżywki do paznokci mogą mieć także formę maseczek, które odpowiadają za intensywną pielęgnację przesuszonych i zniszczonych paznokci. Ponieważ są dość tłuste, należy nakładać je już po pomalowaniu płytki lakierem – w przeciwnym razie lakier nie będzie się trzymał na paznokciach.

2. Stosuj kremy do rąk

Stosowanie kremów do rąk wpływa nie tylko na kondycję skóry dłoni. Jeśli kosmetyk będzie aplikowany również na palce i paznokcie, przyczyni się  do ich wzmocnienia. Warto pamiętać, żeby kremy do rąk stosować kilka razy dziennie – np. po myciu, zmywaniu, itp.

3. Od czasu do czasu zrób przerwę od malowania paznokci

Jeśli chcesz zadbać o paznokcie i poprawić ich kondycję, od czasu do czasu poddaj płytkę „lakierowemu detoksowi”. Zamiast nakładać lakier, zaaplikuj odżywkę do paznokci.

4. Często malujesz paznokcie? Stosuj zmywacz bez acetonu

Jeśli każdego dnia zmieniasz kolor paznokci, ogranicz stosowanie zmywacza z acetonem. Lepiej wybieraj bezpieczniejsze kosmetyki, które rozpuszczają wyłącznie lakier. Weź również pod uwagę preparaty wzbogacone witaminami i minerałami dodatkowo odżywiającymi płytkę.