Laboratorium wcale nie musi wyglądać nudno, czyli o nowoczesnych meblach laboratoryjnych

Laboratorium wcale nie musi wyglądać nudno, czyli o nowoczesnych meblach laboratoryjnych Laboratorium wcale nie musi wyglądać nudno

Laboratoria kojarzą się z wnętrzami surowymi, chłodnymi, o minimalistycznym wystroju. Wynika to z faktu, iż w aranżacji tego typu pomieszczeń przywiązuję się wagę przede wszystkim do ich funkcjonalności – ergonomii i bezpieczeństwa pracy. Nowoczesne meble laboratoryjne dają jednak bogate możliwości ciekawej aranżacji placówek badawczych.

Kolor ma znaczenie

Myśląc o wystroju laboratorium, najczęściej przychodzi nam na myśl kolor biały. Faktycznie, ta barwa dominuje w placówkach naukowych nie bez powodu. Wyjaśnia to nasz rozmówca, pracownik firmy produkującej meble laboratoryjne DCD HABITAT LAB: Nie od dziś wiadomo, jak mocno kolory potrafią oddziaływać na mózg człowieka, a w konsekwencji wpływać na jego nastrój i produktywność, co warto umiejętnie wykorzystać aranżując miejsce pracy. Biel od zawsze uznawana była za kolor neutralny, dający wrażenie czystości, a także przyjazny dla oczu. Białe lub jasne meble najłatwiej utrzymać w czystości, a ponadto sprzyjają one wytężonej pracy umysłowej. Z tego powodu zaleca się – co narzucają m. in. europejskie normy środowiskowe – aby powierzchnie robocze, w tym blaty w laboratoriach, były utrzymane właśnie w neutralnej kolorystyce, która nie męczy wzroku. Jednak nie wolno też przesadzić w drugą stronę – nudno urządzone wnętrze, chłodne i surowe, zabija kreatywność. Warto więc aranżację placówki badawczej urozmaicić, wybierając kolorową posadzkę lub ściany, a przede wszystkim decydując się na ciekawe i inspirujące meble – takie, które pobudzają do pracy i twórczego myślenia. Dobrym rozwiązaniem jest wybór mebli laboratoryjnych o jasnych blatach, ale z kolorowymi frontami – w miejscu wytężonej pracy umysłowej sprawdzą się zwłaszcza zimne, naturalne kolory, takie jak zieleń czy niebieski. Producenci tego typu sprzętów oferują dzisiaj bogate możliwości personalizacji, tj. dopasowania mebli do potrzeb zamawiającego pod względem kolorystycznym, ale też w zakresie wymiarów czy kształtów. To pozwala na stworzenie ciekawej i estetycznej aranżacji w laboratorium, która będzie cieszyć wzrok i zachęci do pracy.

Ciekawa aranżacja i nowoczesne meble

Prostokątne pomieszczenie z poustawianymi przy ścianach prostymi szafkami może wyglądać nudno, warto więc taką aranżację nieco uatrakcyjnić. Ciekawym rozwiązaniem mogą tu być stoły wyspowe, które pozwalają optymalnie wykorzystać powierzchnię pracy, a także stanowią ciekawe urozmaicenie przestrzeni. Istotne znaczenie mają także detale dotyczące wykończenia sprzętów. Nowoczesne wzornictwo frontów mebli, np. skośnie ścięte krawędzie drzwiczek do szaf to subtelny, ale niebanalny sposób na podniesienie walorów estetycznych wnętrza. Interesująco prezentują się też innowacyjne systemy mebli, np. ustawionych w ciągach heksagonalnych. Tak urządzone laboratorium z pewnością nie będzie nudnym miejscem pracy.