Jakie badania zaleca się wykonać 50-latkowi

Jakie badania zaleca się wykonać 50-latkowi


To, jak długo pozostajemy młodzi, zależy w dużej mierze od tego, jak długo młodzi się czujemy. Niezależnie jednak od tego, jak bardzo dbamy o nasze ciało, po 50. roku życia staje się ono coraz mniej sprawne i podatne na różnego rodzaju dolegliwości. Niektóre schorzenia potrafią się zaś przez długi czas rozwijać w ukryciu, dlatego warto badać się profilaktycznie i przeciwdziałać im tuż po wykryciu, kiedy szanse na wyleczenie są największe. Może nam to nie tylko uratować życie, ale też po prostu dłużej utrzymać jego dobrą jakość.

Warto sporządzić sobie listę badań, które należy robić po pięćdziesiątce w regularnych odstępach czasu, tak aby nic ważnego nam nie umknęło. Pomoże w tym niniejsze zestawienie. Mając taką listę, łatwiej podejść do sprawy systematycznie, co redukuje ewentualny stres związany z niepewnością co do wyników badań. Wszelkie niezbędne skierowania na nie dostaniemy od lekarza pierwszego kontaktu.

Panie, panowie…

Pod kątem niektórych schorzeń trzeba się badać już znacznie wcześniej niż dopiero po ukończeniu 50 lat. To tylko umowna granica, po której zmienia się czasem częstotliwość, z jaką konieczne jest przeprowadzanie badań. W przypadku kontrolnych wizyt u ginekologa będzie to tradycyjnie 1-2 razy w roku. Do tego oczywiście cytologia, USG lub mammografia przynajmniej raz na dwa lata.

Panowie też powinni zadbać o swoje okolice intymne. Oprócz comiesięcznego samobadania jąder (odpowiadającego comiesięcznemu samobadaniu piersi u kobiet) raz na trzy lata trzeba się zgłosić na zbadanie ich przez lekarza. Z podobną częstotliwością należy oznaczać stężenie męskich hormonów (androgenów) we krwi. Raz do roku natomiast należy wykonać badanie na antygen gruczołu krokowego, czyli prostaty. Pozwala to na wykrycie we wczesnym stadium wszelkich niepokojących zmian, których ryzyko wystąpienia wzrasta właśnie po pięćdziesiątce.

Bez wyjątków

Istnieją też badania, które trzeba przeprowadzać niezależnie od płci. Standardowym jest pobranie krwi w celu zrobienia morfologii, OB, określenia poziomu glukozy i hormonów tarczycy oraz stężenia enzymów wątrobowych, a także sporządzenia lipidogramu. Podobnie jak ogólne badanie moczu i EKG przeprowadza się to raz w roku. Równie często trzeba badać sobie wzrok oraz wykonywać pomiar ciśnienia tętniczego. To ostatnie, podobnie jak kontrolę stomatologiczną, warto przeprowadzać nawet jeszcze częściej, bo raz na pół roku.

– Oczywiście przy założeniu, że dotychczasowe wyniki nie budziły żadnego niepokoju – zastrzega konsultant Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich “Sofimed” w Krakowie. Rzadziej, bo już tylko raz na dwa-trzy lata wykonuje się badanie słuchu.

Po raz pierwszy

Niektóre rodzaje badań to po 50. roku życia pewna nowość. Badaniem takim może być densytometria, wykrywająca zmiany w kościach związane z osteoporozą, albo kolonoskopia, czyli endoskopowe badanie jelita grubego. Jeśli wyniki są prawidłowe, kolejny raz zbadać się musimy dopiero po 5-10 latach. W razie wszelkich wątpliwości należy zaś zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, u którego i tak wypada stawiać się przynajmniej raz w roku na ogólną kontrolę, obejmującą m.in. pomiar wagi oraz obwodu w pasie.

Rekomendacje lekarzy specjalistów Sofimed dotyczące badań profilaktycznych kobiet

Coroczne badania profilaktyczne chorób narządu rodnego i piersi:

 • badanie narządów płciowych za pomocą jednorazowego wziernika,
 • pobranie cytologii szczoteczką cytologiczną, 
 • badanie w kierunku infekcji Chlamydia Trachomatis,
 • dwuręczne badanie przez pochwę,
 • badanie USG TV (przezpochwowe) narządu rodnego,
 • badanie USG piersi,
 • mammografia piersi od 40. rż.

Ponadto podanie szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) wszystkim dziewczynkom i kobietom ( szczepionka rekomendowana od 9. roku życia).

Badania profilaktyczne chorób innych narządów

 • badanie USG brzucha,
 • badanie kolonoskopowe jelita grubego u kobiet > 50 rż – co 5 lat,
 • badanie dermatoskopowe skóry (ocena znamion) – co 1 rok,
 • badania genetyczne wrodzonej predyspozycji do nowotworów złośliwych – raz w życiu,
 • badanie z surowicy krwi: morfologia , glukoza, jonogram (sód, potas, magnez), hormony tarczycy TSH.