Jak wyczyścić skórzany portfel?

Akcesoria wykonane ze skóry odpowiednio konserwowane służyć mogą przez lata, z czasem nabierając unikatowej patyny. Są także nieodzownym elementem biznesowej elegancji. O ile każdy regularnie dba o swoje buty, o tyle łatwo zapomnieć o mniej widocznym dla otoczenia portfelu. W efekcie sposobu na jego czyszczenie szukamy wtedy, gdy pojawią się bardzo widoczne zabrudzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Solier.pl

Skórzane portfele męskie – jak je czyścić z plam i zabrudzeń?

O zabrudzenia na portfelu nie jest trudno – przenosimy je na banknotach i przez kontakt z dłońmi. Do czyszczenia skór stworzone zostały specjalne preparaty, które dostaniemy w dobrych sklepach. Spróbować można także domowych sposobów.

Tłuste plamy usunąć możemy odpowiednim rozpuszczalnikiem – łatwo jednak o uszkodzenie portfela, dlatego warto udać się do kaletnika, by zrobił to za nas, lub do specjalistycznego sklepu po odpowiedni do danej skóry preparat.

Pomóc może również terpentyna z białkiem jajka – mieszkanka ta powinna poradzić sobie z typowymi zabrudzeniami. Niektórzy radzą również, aby dla wyczyszczenia i odświeżenia portfela użyć soku z cebuli, roztworu wody z octem lub z delikatnym mydłem.

Jakikolwiek sposób wybierzemy, aby wyczyścić portfel męski skórzany, warto wykonać najpierw próbę na niewielkim skrawku w mało widocznym miejscu. Barwione skóry mogą wymagać zastosowania profesjonalnych preparatów.

Także podszewkę portfela wyczyścić najlepiej szmatką lub gąbeczką zwilżoną wodą z mydłem albo z octem. Ważne jest, by każdy preparat czy mieszankę nanosić zawsze na ściereczkę, a nie polewać nim bezpośrednio powierzchnię.

Jak dbać o portfel skórzany, by służył nam jak najdłużej?

Każdy wyrób skórzany wymaga odpowiedniej konserwacji. Po zakończeniu usuwania plam, czy to domowymi sposobami, czy specjalnym preparatem, należy go zaimpregnować. Skórzane portfele męskie dobrze jest konserwować raz na kwartał, nawet gdy nie mają mocno widocznych plam.

Po delikatnym przetarciu powierzchni, by usunąć zabrudzenia, trzeba zostawić portfel do naturalnego wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Nigdy nie należy suszyć go na kaloryferze ani w słońcu – skóra może stać się twarda i popękana.

Po czyszczeniu należy powierzchnię delikatnie natłuścić, aby była miękka, elastyczna i odporna na pękanie. Jako impregnat zastosować można olej lniany, glicerynę lub wosk pszczeli. Wcieramy substancję w skórę i delikatnie polerujemy. Lakierowaną skórę odnowić i wypolerować pomoże kropelka oliwy z oliwek.

Można też oczywiście od razu wybrać gotowe preparaty, które zawierają właśnie woski, glicerynę i parafinę. Szybkim sposobem na jednoczesne odświeżenie, oczyszczenie i konserwację będzie także krem do skór. W przypadku portfeli i toreb nie należy stosować pasty do butów.

Portfele męskie skórzane – renowacja i konserwacja

Zdarza się, że zabrudzenia wydają się niemożliwe do usunięcia albo portfel straci swój pierwotny kolor. Odpowiednią pielęgnacją i konserwacją można przedłużyć trwałość akcesoriów takich jak aktówki, etui, torby, portfele męskie skórzane. Jednakże upływ czasu zaczyna w końcu być widoczny.

Nie zawsze też przykłada się do konserwacji dostateczną wagę, a przedmioty te stosunkowo łatwo się brudzą i niszczą. Nie bez znaczenia jest częste otwieranie i zginanie, ocieranie się w torbie np. o klucze.

Z czasem powstawać mogą zarysowania lub przebarwienia. Jeżeli nie zdołasz usunąć ich samodzielnie, nie musi to od razu znaczyć, że portfel skazany jest na wyrzucenie. Swój ulubiony możesz oddać do renowacji, by odzyskał dawny wygląd.

Możliwe jest zastosowanie specjalnych preparatów do retuszowania w miejscach, gdzie zmienił się kolor. Niekiedy potrzeba też profesjonalnego czyszczenia z użyciem dobranych przez specjalistę środków czy uzupełnienia np. przetartego szwu.

Oddać skórzany portfel do renowacji możesz u kaletnika czy też w firmach zajmujących się odnawianiem skórzanych wyrobów, które działają wysyłkowo. Także producenci luksusowej galanterii prowadzą czasem serwis swoich wyrobów. Dzięki temu jeden portfel służyć może przez wiele lat i cały czas wyglądać praktycznie jak nowy.