Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze?

Przedmiotem działalności architekta krajobrazu jest zaplanowanie i zaprojektowanie przestrzeni w jakiej będzie funkcjonował człowiek.

Od klasycznej architektury różni się tym, że koncentruje się na krajobrazie, zielonych obszarach i elementach przyrody, które usiłuje się wprowadzić do otoczenia człowieka. Architekt krajobrazu pracuje z roślinami, wodą, elementami architektonicznymi czy rzeźbą terenu. 

Obojętnie, czy architekt krajobrazu kształtuje zielone obszary ogromnego osiedla, czy po prostu projektuje przydomowy, ale wyjątkowy ogród, zawsze potrzebuje do tego różnorodnych narzędzi, mechanicznych czy ręcznych. Bez ich pomocy nie jest w stanie dokonać żadnych zmian. Współczesne narzędzia ogrodnicze to często skomplikowane urządzenia kształtujące terasy, budujące skomplikowane ukształtowanie terenu. 

Ale narzędzia ogrodnicze potrzebne są nawet do pielęgnacji małego ogrodu. Dobre narzędzia powinny być funkcjonalne, ergonomiczne dla człowieka, trwałe oraz wykonane z lekkich, przyjaznych materiałów odpornych na deszcz i temperaturę. Każdy właściciel ogrodu powinien posiadać: sekator dwuręczny, nożyce do trawy, szpadle, łopaty, grabie, a czasem nawet sekator elektryczny. 

Dla każdego właściciela ogrodu i tym samym właściciela wielu narzędzi ogrodniczych ważne jest, by nie zajmowały one nadmiernej powierzchni. Jeżeli nie ma dla nich miejsca w domu, czy garażu a najczęściej nie ma, właściciele domów decydują się na konstrukcję niewielkiego wolnostojącego pomieszczenia, tzw. szopy. Już sama nazwa ma pejoratywne znaczenie. Niestety w polskich ogrodach to norma. Zawsze w głębi ogrodu stoi brzydka budowla, w której przechowuje się narzędzia ogrodnicze i wszelkie inne bardziej lub mniej potrzebne śmieci. Właściwie nie wiadomo, dlaczego ta część zabudowy traktowana jest tak źle i dlaczego szopy cały czas straszą, a ponieważ najczęściej stoją najbliżej drogi naprawdę straszą przechodniów. 

Każdy przykład estetycznej, pięknie wyglądającej, funkcjonalnej „szopy” to powód do rozpowszechniania pomysłu i samego projektu. Szopa na narzędzia to taki sam element krajobrazu jak każdy inny i powinna ona pięknie wtapiać się w otoczenie i współgrać z każdym elementem posiadłości. Przy odrobinie dobrej woli ten niewielki budynek może cieszyć oko.