Jak pozbyć się chwastów w ogrodzie po zimie?

Wielogodzinne wyrywanie chwastów, które rozpanoszyły się wśród rabat w Twoim ogrodzie, to niezbyt przyjemne wyzwanie. Pracochłonne przekopywanie również nie zawsze przynosi pożądany efekt. Na szczęście z nieproszonymi gośćmi w Twoim ogrodzie możesz sobie poradzić. W jaki sposób?

Ochrona przed mrozem czy zimnym wiatrem, regularne podlewanie i nawożenie – opieka nad roślinami w ogrodzie jest czasochłonna. Na szczęście w zamian krzewy, drzewka owocowe, kwiaty czy warzywa potrafią się odwdzięczyć pięknym wyglądem i obitymi plonami. Istnieją jednak tacy mieszkańcy ogrodu, którzy nie potrzebują szczególnej uwagi, aby rosnąć bujnie i rozprzestrzeniać się zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych oraz na podłożach o różnym odczynie. To chwasty, które nie tylko szpecą wygląd zielonego zakątka przy Twoim domu, lecz także szkodzą roślinom, wokół których się pojawiają.

Poznaj przeciwnika – rodzaje chwastów ogrodowych

Wśród chwastów wyróżnia się rośliny roczne i wieloletnie. Do jednorocznych, czyli takich kwitnących przez 12 miesięcy i następnie obumierających, zalicza się m.in.

  • komosę białą,
  • psiankę czarną,
  • szarłat szorstki,
  • włośnicę.

Natomiast chwasty wieloletnie to chociażby:

  • perz właściwy,
  • skrzyp polny,
  • mniszek pospolity,
  • pokrzywa zwyczajna
  • nawłoć pospolita.

Bardzo trudno je usunąć, ponieważ przez wiele lat rosną i wydają nasiona.

Jak pozbyć się chwastów z ogrodu?

Ręczne usuwanie chwastów ma największy sens, gdy zielska są niewysokie, a tym samym ich korzenie – niezbyt rozgałęzione. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wyjedziesz na kilkutygodniowy urlop, a po powrocie zastaniesz ogród opanowany przez perz lub skrzyp? Lepiej wybrać działanie bardziej radykalne, czyli uniwersalny środek na chwasty taki jak Agrosar 360 SL. Pomoże on szybko i skutecznie wyeliminować szkodliwe rośliny, a także sprawdzi się w sadzie owocowym do usuwania chwastów z upraw jabłoni, gruszy, wiśni, brzoskwini, agrestu, aronii i porzeczki. Pamiętaj, że zwłaszcza młode rośliny w sadzie są szczególnie wrażliwe na obecność chwastów, dlatego nie zwlekaj z zastosowaniem środka przeciwchwastowego.

Chwasty na trawniku – co robić?

Mniszki pospolite, koniczyny białe, babka zwyczajna czy jaskier rozłogowy mogą pojawić się także na trawniku. W takiej sytuacji zastosuj Chwastox Trio 540 SL, który zawiera w swoim składzie trzy aktywne substancje. Dzięki temu zwalcza różne gatunki ogrodowych zielsk. Jak go stosować? Najlepiej skosić najpierw trawę i siedem dni później zaaplikować środek chwastobójczy. Następnie pozwól zadziałać substancjom i wykonaj kolejne koszenie po upływie tygodnia.

Zakładasz ogród – nie zapominaj o chwastach

Planujesz stworzenie własnego zielonego królestwa? Przed posadzeniem roślin koniecznie oczyść ziemię ze wszelkich chwastów. Wiosną możesz też położyć grubą warstwę folii – podniesie temperaturę gleby oraz zablokuje dostęp do światła. W ten sposób chwasty obumrą, a te, których nasiona zostały jeszcze w ziemi, wykiełkują i uschną.

Niestety ogrodowe zielska mają tendencję do powracania po usunięciu mechanicznym, dlatego warto zaopatrzyć się w środki chwastobójcze i mieć je pod ręką, gdy tylko wśród roślin pojawią się niechciani goście. Bezpieczne i skuteczne środki chwastobójcze znajdziesz w ofercie Ziemovita.