Jak powinien wyglądać projekt domu pasywnego?

Jak powinien wyglądać projekt domu pasywnego?

Domy pasywne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich popularność rośnie z dnia na dzień, dlatego marki deweloperskie skutecznie wykorzystują ten trend do kreowania ciekawych rozwiązań architektonicznych. Projekt domu pasywnego jest w cenie, zaś jego przygotowanie wcale nie należy do najłatwiejszych. Czym jest dom pasywny i jak powinien wyglądać jego projekt?

Dom pasywny – definicja.

Moda na budowanie domów pasywnych pochodzi z Niemiec. To właśnie w tym kraju powstał pierwszy model domu, którego założeniem była przede wszystkim energooszczędność. To pojęcie ma związek z ogrzewaniem, a bardziej jego minimalizacją. Kluczem w kreowaniu projektu jest warstwa ocieplająca, która walnie przyczynia się do redukcji dodatkowej energii. W opinii ekspertów zajmujących się architekturą dom pasywny powinien generować do celów grzewczych nie więcej niż 1.5 litra oleju opałowego na metr kwadratowy w skali roku. Dla uwidocznienia różnicy warto odnotować, iż klasyczny dom zużywa od 7-10 litrów oleju opałowego w tej samej skali, zaś jego energooszczędna forma około 3. To podstawowe różnice, które wpływają na definicję domu pasywnego.

Czy istnieje projekt idealny?

Projekt domu pasywnego stanowi nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych architektów. Na ten charakterystyczny i wymagający zarazem plan składa się przede wszystkim szczegółowy rys instalacji cieplnej. Kompleksowy system obudowy zawarty w projekcie obejmuje ponadto rozwiązania dotyczące budowy płyty fundamentowej, konstrukcji ścian oraz dachu, doboru materiałów do izolacji okien, a także systemu instalacji wewnętrznych. Jak widać plan projektu jest wyjątkowo szczegółowy w związku z czym zasadne jest pytanie – czy istnieje projekt idealny domu pasywnego? Oczywiście. Wystarczy zapoznać się z ofertą marki – http://ecoreadyhouse.com/pl/. Ta rewelacyjna propozycja sprawi, że dom pasywny będzie na wyciągnięcie ręki, zaś satysfakcja z zamieszkiwania go będzie przeogromna.