Jak czyścić pędzle malarskie?

Jak czyścić pędzle malarskie? Jak czyścić pędzle malarskie?

Konserwacja pędzli malarskich jest bardzo ważna, szczególnie jeśli chcemy, aby posłużyły one nam przez wiele lat.

Za pomocą paru prostych sposobów, możesz także przywrócić im dawną świetność, dokładnie oczyścić z pozostałości farb i w prawidłowy sposób zacząć je przechowywać, co jest również bardzo ważne. W ten sposób zaoszczędzisz trochę pieniędzy i unikniesz kupowania nowych narzędzi. Pamiętajmy, że jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia malarskie, nasz komfort pracy jest widocznie większy. Dobrze przygotowane narzędzia to najważniejsza sprawa w każdym remoncie.

1. Wszystkie nowe pędzle, przed wykorzystaniem, powinno się dokładnie wymyć, a także przeczesać parę razy. Usuwamy w ten sposób zabrudzenie i usuwamy włoski, które już wypadły.

2. Pędzli, które mają na sobie zaschniętą już farbę, wkładamy na 30 minut do gorącej wody z dodatkiem octu (proporcje 50:50). Po upływie tego czasu pędzel myjemy w wodzie z mydłem i zostawiamy, dopóki nie wyschnie.

3. Narzędzie, w którym włosie jest całkowicie zesztywniałe, będzie niezbyt dokładnie nakładało farbę, przez co mogą powstać smugi na ścianach. Jeśli chcemy temu zapobiec, powinniśmy wetrzeć we włoski trochę wazeliny, a przed samym użyciem opłuczmy je w rozcieńczalniku. Jeśli chcemy na przyszłość uniknąć zesztywnienia pędzla, po wymyciu dobrze jest go zamoczyć w wodzie z dodatkiem zmiękczacza używanego do tkanin.

4. W trakcie malowania nie moczmy całego pędzla, wystarczy zamoczyć w farbie jego połowę. Jeśli natomiast zauważymy, że zostawia on włosie na ścianie, przestajemy z niego korzystać.

5. Od razu po skończonej pracy, pędzel myjemy, aby farba na nim nie zdążyła zaschnąć.

6. Jeśli w trakcie malowania używaliśmy tylko farb lateksowych i akrylowych, narzędzie wystarczy wymyć pod bieżącą wodą, aż do momentu, gdy przestanie się ona zabarwiać. Jeśli farba nie chce zejść, korzystamy z wody z mydłem albo z rozcieńczalnika. Jeśli używaliśmy farby olejowej, pędzel namaczamy w wodzie z amoniakiem albo octem i zostawiamy go na parę godzin, po tym czasie myjemy go pod bieżącą wodą. Gdy, w trakcie malowania korzystaliśmy z lakieru, pędzel najlepiej będzie wymyć przy użyciu amoniaku, nafty czy terpentyny.

7. Wszystkie pędzle należy przechowywać w pozycji pionowej.