Idealna kabina prysznicowa – zobacz, jakie cechy powinna posiadać

kabina prysznicowa

Kabina prysznicowa to świetna alternatywa dla wanny. Zajmuje znacznie mniej miejsca, pozwala zaoszczędzić wodę. Bogaty wybór modeli dostępnych w sklepach sprawia, że bez problemu znajdziemy kabinę dopasowaną do każdego rodzaju łazienki. Zobacz, na co zwrócić uwagę, kupując kabinę prysznicową.

 

Rodzaje kabin prysznicowych

kabina-prysznicowa (1)Wybór kabiny prysznicowej uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaką dysponujemy powierzchnią. W dużych łazienkach możemy sobie pozwolić na każdy rodzaj prysznica, w małych powinniśmy wybrać taką kabinę, która zajmie jak najmniej miejsca i nie będzie utrudniała poruszania się po pomieszczeniu. Istnieje kilka rodzajów kabin prysznicowych. Najpopularniejsze są kabiny narożne – stykają się z dwoma ścianami, mogą mieć kształt kwadratowy, prostokątny, zaokrąglony bądź trapezowaty. Świetnie nadają się do zarówno do dużych, jak i do małych łazienek. Drugi rodzaj kabin to urządzenia przyścienne. Dostawione są jednym bokiem do ściany; dobrze sprawdzą się w łazienkach dużych i średniej wielkości. Znacznie trudniejsze będzie wkomponowanie kabiny przyściennej w małej łazience, tak aby pozostawić odpowiednio dużo wolnej przestrzeni. Wyłącznie do bardzo dużych, przestronnych łazienek, przeznaczone są kabiny wolnostojące. Wymagają one dużo miejsca nie tyle ze względu na swoje wymiary, lecz bardziej ze względu na konieczność ich odpowiedniego wyeksponowania. Ważne jest, aby pozostawić wokół nich wolną przestrzeń, pozwalającą na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Decydując się na zamontowanie kabiny prysznicowej, możemy wybrać gotowe urządzenie, składające się z brodzika, ścianek oraz drzwi (np. kabiny prysznicowe ze strony castoramy). Drugą możliwością jest wykonanie kabiny prysznicowej poprzez wymurowanie ścianki lub wstawienie ścianki ze szkła czy tworzywa sztucznego. Jest to bardzo dobry sposób na wykorzystanie różnego rodzaju wnęk.

Z brodzikiem czy bez?

Kolejną decyzją, jaką należy podjąć, kupując kabinę prysznicową, jest wybór brodzika. Na rynku znajdziemy brodziki wysokie, średnie oraz niskie. Możemy także całkowicie zrezygnować z brodzika i zastąpić go odpowiednio wyprofilowaną podłogą z płytek, z umieszczonym w niej odpływem. Tego typu kabiny określane są mianem walk-in. Brodzik jest zdecydowanie prostszy w montażu, kabina walk-in gwarantuje natomiast wygodę użytkowania. Warto przemyśleć ten rodzaj urządzenia, zwłaszcza jeśli z łazienki korzystają osoby starsze, dla których pokonywanie wysokiego progu mogłoby stanowić problem.

Jak wybrać idealną kabinę?

Jeśli wybraliśmy już rodzaj kabiny (narożną, przyścienną lub wolnostojącą) oraz jej kształt, zdecydowaliśmy, czy umieścimy w niej brodzik czy z niego zrezygnujemy, możemy przystąpić do omówienia detali. Do istotnych szczegółów należy sposób otwierania drzwi. Ma on duże znaczenie dla wygody użytkowania. Drzwi otwierać się mogą uchylnie lub przesuwnie; mogą mieć jedno skrzydło lub dwa. Ważne jest, aby otwierały się w pełni i nie były blokowane przez żadne inne urządzenie sanitarne. Wychodząc spod prysznica, powinniśmy mieć odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, tak aby móc swobodnie wytrzeć się i ubrać.

Idealna kabina prysznicowa to taka, która dopasowana jest do wnętrza, a korzystanie z niej jest wygodne i bezproblemowe. Warto wybrać urządzenie możliwie duże, w którym poruszamy się swobodnie, pamiętając jednocześnie o tym, że nie może ono utrudniać komunikacji wewnątrz pomieszczenia. To tyczy się szczególnie tych łazienek, których rozmiary są niewielkie. Zobacz ideabook w temacie małej łazienki: http://domifikacje.pl/ideabook/11-pomyslow-mala-lazienke/