Czy operacja powiększenia piersi jest bezpieczna?

operacja powiększania piersi


Jeszcze kilka lat temu operacja powiększenia biustu kojarzyła się z fanaberiami amerykańskich, czasem również lokalnych gwiazd. W chwili obecnej coraz więcej zwykłych kobiet postanawia poddać się tego typu interwencji chirurgicznej. Na powiększenie biustu decydują się panie, którym nie podoba się kształt oraz wielkość ich piersi.

Metody powiększania piersi

Operacji powiększenia piersi można poddać się w jednej z Klinik Chirurgii Plastycznej, np. dr. Chęcińskiego w Warszawie. Pacjentki najczęściej decydują się na powiększenie piersi o 2 rozmiary. Chirurg może ją wykonać na trzy sposoby.
Pierwsza metoda zakłada użycie implantów piersiowych. Dostępne są dwa rodzaje: okrągłe i anatomiczne. Pierwsze dają wrażenie pełniejszej piersi zarówno w dolnej, jak i w górnej części piersi. Natomiast drugie nadają zoperowanym piersiom naturalny kształt. Implanty wykonuje się z silikonu lub chlorku sodu.
Druga metoda polega na wypełnieniu piersi tkanką tłuszczową, którą uzyskuje się najczęściej z podbrzusza lub pośladków. Tłuszcz ten zostaje wprowadzony pod skórę za pomocą wstrzyknięć. Niestety metoda ta niesie ze sobą ryzyko wystąpienia po pewnym czasie torbieli piersiowych.
Do powiększenia piersi trzecią metodą używa się kwasu hialuronowego, który zostaje wstrzyknięty do piersi. Do jednej piersi można maksymalnie wprowadzić 120 ml tej substancji. Metoda ta jednak nie daje długotrwałych efektów. Jej rezultaty utrzymują się około roku, po tym czasie konieczne jest powtórzenie operacji.

Jak wygląda operacja ?

Kobieta, która zakwalifikowała się do operacji powiększenia biustu, zostaje poddana całkowitej narkozie. Operacja trwa od jednej do czterech godzi, w zależności od zastosowanej metody. Jeśli powiększenie piersi ma zostać wykonane przy użyciu implantów, to wprowadza się je poprzez nacięcie o długości 3-4 cm. Najczęściej wykonuje się je w fałdzie pomiędzy piersią a klatką piersiową. Implant umieszczany jest przeważnie pod mięśniem piersiowym większym. W trakcie operacji do rany wprowadza się cienki dren, który zostaje usunięty dwie doby po operacji. Po jego wyjęciu pacjentka musi założyć stanik uciskający. Do zszycia ran używa się szwów wchłanianych, których nie trzeba później zdejmować.

Czy operacja powiększenia piersi jest bezpieczna ?

Operacja powiększenia biustu, jak każda ingerencja chirurgiczna, może nieść ze sobą pewne komplikacje. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zaleceń, o których lekarz poinformuje nas po operacji. Nie wolno się nadwyrężać, należy szczególnie dbać o zdrowie i chodzić na wyznaczone kontrole do gabinetu oraz nosić przez okres trzech miesięcy po operacji stanik uciskający. Aby zabieg ten był dla nas jak najbardziej bezpieczny, nie wolno ukrywać przed lekarzem żadnych informacji związanych z naszym zdrowiem. Nie można powiększyć biustu jeśli pacjentka ma jakąkolwiek infekcję, karmi piersią, jest w ciąży, choruje na cukrzycę, wykryto zmiany na jej piersiach, znajduje się w grupie ryzyka nowotworu, ma problem z krzepliwością krwi lub wahania ciśnienia.
Bardzo ważną kwestią jest również wybór odpowiedniego lekarza. Powinien on być doświadczony, posiadać praktykę w wykonywaniu powiększania piersi, a także dysponować dużą wiedzą teoretyczną, jak np. dr Jerzy Chęciński z Warszawy. Dobry specjalista wykona operację bezpiecznie i profesjonalnie, poinformuje pacjentkę także o wszystkich konsekwencjach, jakie wiążą się z tym zabiegiem.