5 powodów, dla których warto jechać na narty właśnie w Alpy

na narty w Alpy Alpe d’Heuz

Wybierając kierunek zimowego wyjazdu turystycznego, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak chcemy spędzać wolny czas na urlopie. Będąc miłośnikiem sportów zimowych, warto wybrać się w Alpy, aby zakosztować „białego szaleństwa” na najwyższym poziomie. Dlaczego?

 1. Znakomite warunki pogodowe

Sezon zimowy w Alpach rozpoczyna się wcześnie – już w październiku istnieją dobre warunki do szusowania na nartach i snowboardzie, choć oficjalny początek sezonu ma miejsce w grudniu i trwa nawet do końca kwietnia. Średnia opadów śniegu np. Alpe d’Heuz, w najpopularniejszym ośrodku narciarskim w Alpach Północnych, wynosi 310 cm. Można tam doświadczyć maksimum dobrej pogody dla narciarzy i snowboardzistów. Dzięki położeniu stoków od południowej strony w regionie jest nawet 300 słonecznych dni w roku, a to sprawia, że dłużej w ciągu dnia można eksplorować trasy zjazdowe w blasku słońca.

 1. Perfekcyjnie przygotowane trasy

W Alpach mieszkańcy dbają o gości, ponieważ turystyka jest tutaj głównym źródłem dochodów. Na długo przed sezonem narciarskim w Alpach porządkowane są trasy. Chcąc zakosztować swobodnych zjazdów i móc dostosować poziom trasy do posiadanych umiejętności narciarskich, warto wybrać się do Alpe d’Huez. Region gwarantuje 120 różnych tras o łącznej długości 240 km.

Podział tras ze względu na skalę trudności prezentuje się następująco:

 • 17 proc. – trasy bardzo łatwe,
 • 24 proc. – trasy łatwe,
 • 31 proc. – trasy trudne,
 • 28 proc. – trasy bardzo trudne.

Dla zapalonych narciarzy i snowboardzistów przeznaczone są cztery trasy zjazdowe, a różnica ich wysokości przekracza 2000 metrów. Najbardziej znaną jest Sarenne. W regionie działa 81 wyciągów.

 

Ciekawostka:

Trasa Sarenne jest najdłuższą w skali świata trasą zjazdową, liczy sobie aż 16 km długości.

 1. Rozrywka także dla dzieci

Dla najmłodszych narciarzy przygotowano „oślą łączkę” i szkółkę „Les Intrépides (Fearless)” przyjmującą maluchy w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Szkółki narciarskie w regionie Alpe d’Huez (francuska szkółka narciarska – EFS – oraz Międzynarodowa szkółka narciarska – ESI) dają możliwość pozostawienia dziecka pod profesjonalną opieką na cały dzień.

 1. Wszechstronne ośrodki narciarskie

Jadąc w Alpy, możemy być pewni, że znajdziemy tam kurorty zorientowane ściśle na narciarzy i snowboardzistów, czego najlepszym przykładem jest ośrodek Alpe d’Huez wraz z pięcioma mniejszymi kurortami:

 • Auris en Oisans,
 • La Garde,
 • Oz en Oisans,
 • Vaujany,
 • Villard-Reculas.

Maksymalna wysokość w regionie wynosi 3300 metrów, a różnica wzniesień to 2230 m. Cały obszar narciarski liczy sobie 817 ha.

Ośrodek Alpe d’Huez wybudowano w 1936 roku i jest jednym z najstarszych we Francji. Położony jest na wysokości 1869 metrów nad poziomem morza, a jego najwyższy szczyt to Pic Blanc. Kurort oferuje luksusowe hotele i rodzinne pensjonaty – dzięki czemu każdy turysta znajdzie miejsca noclegowe na swoją kieszeń.

 1. Atrakcje dla każdego

Narty i snowboard w regionie Alpe d’Huez to podstawowe atrakcje, jakie oferowane są turystom na każdym wyjeździe zorganizowany przez biura turystyczne – np. Rainbow Tours. Niemniej w ofercie biura można znaleźć ponadto informacje, że ośrodek ten zapewnia przyjezdnym znacznie więcej rozrywek. Znajdują się tu liczne parki śnieżne, 35 km oznakowanych szlaków turystycznych, tor saneczkowy, a także lodowa jaskinia, lodowisko i wiele innych atrakcji:

 • przejażdżki skuterem śnieżnym,
 • dwa baseny,
 • kursy na prawo jazdy na lodzie.

Doskonała pogoda, trasy narciarskie liczące ponad 250 km przygotowane pod kątem wytrawnych i początkujących narciarzy i snowboardzistów, atrakcje dla najmłodszych i osób nieuprawiających narciarstwa oraz miejsca noclegowe w szerokiej gamie cenowej sprawiają, że Alpy Francuskie, wraz z regionem Alpe d’Huez, to dobry wybór dla turysty.